Yenilenmiş Cep Telefonlarına Rağbet Oranı Yükseliyor

Yenilenmiş Cep Telefonlarına Rağbet Oranı Yükseliyor

Dünya çapında yaşanan çip krizleri ve ülkemizdeki dolar fiyatları sebebiyle sıfır cep telefonu alabilmek artık bütçeleri ciddi anlamda zorlamakta. Hal böyle olunca yenilenmiş cep telefonuna rağbet gittikçe artmakta. Geçen yıl dünya genelinde 251 milyon adet yenilenmiş cep telefonu satılırken, 2027 senesinde bu sayının dünya çapında 460 milyon u bulması öngörülüyor. Geçen sene yakalanan yüzde 15 oranındaki büyüme rakamı bu öngörünün oluşmasında büyük etken olarak gösterilemekte. Dünya çapına bakıldığında özellikle Latin Amerika ülkeri arasındaki rakam yüzde 29 olarak görülmekte.

2019 Deloitte Global Mobil Kullanıcı Anketi sonuçlarına göre ülkemizde son 3 yılda  gerçekleşen 11 milyon sıfır cep telefonu satışının yüzde 20 oranında kalan kısmı yenilenmiş olarak satılmakta. Mobilfon’un Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Lütfi Soylu, ise konuya ilişkin öngörülerini “Türkiye’de yenilenmiş telefon pazarı hızla büyüyor. 2-3 yıl içerisinde Türkiye’de akıllı telefonların yüzde 30’unun yenilenerek ekonomiye geri döneceği öngörülüyor” şeklinde beyan etmekte.

Türkiye’de ikinci el akıllı telefon pazarının yaklaşık 5 milyon cihaz seviyesinde olduğunun tahmin edildiğini söyleyen Ömer Lütfi Soylu, bu rakamın yüzde 55’inin potansiyeline rağmen ikinci el pazarına ulaşamadığını, bunun yerine aile içinde kullanıldığı ya da yedek cihaz olarak bulundurulduğunu iletti.

Lütfi Soylu, Türkiye pazarının önümüzdeki dönemde Kuzey Amerika ve Batı Avrupa ile yarışacak düzeyde olacağını altını çizdi. “Önümüzdeki 3-4 yılda ülkemizde aylık 250 bin adet cihaz yenilenebilecek. Ülkemizde tüketicilerin iki yılda bir telefonlarını yeniledikleri göz önüne alınırsa pazarın katlanarak büyüyeceğini düşünebiliriz.” dedi.

KDV Oranının Yüzde 1 Olması Büyük Fırsat Yaratıyor

Ömer Lütfi Soylu, yenilenmiş cep telefonların tercih sebebinin en önemli etkenleri şöyle iletiyor: “Amiral gemisi olarak nitelendirdiğimiz üst düzey akıllı cep telefonların ülkemizdeki sıfır fiyatları 25 bin TL’yi buluyor. Bu durumda bütçesi yeterli olmayan ve alt-orta segment bir cihaz yerine üst segment bir cihaz kullanmak isteyen tüketiciler için yenilenmiş telefon almak oldukça mantıklı bir çözüm. Zira yenilenmiş bir telefon sıfırına göre yüzde 30-40 daha uygun bir fiyata alınabiliyor.

Yenilenmiş telefonların satışında KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi tüketicilere önemli bir avantaj sağlıyor. Bir diğer önemli avantajı, yenilenmiş akıllı telefonların 12 ay garantili olarak satılması. Tüketici sıfır telefon alırken hangi haklara sahipse yenilenmiş telefon aldığında da aynı haklara sahip oluyor. Bu da tüketiciyi güvence altına alan önemli bir husus.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yenilenmiş Cep Telefonlarına Rağbet Oranı Yükseliyor Detay >> Teknoloji Yapay Zeka İnsan Düşüncesini Okuyup Yazıya Aktarmayı Başardı
Facebook’un içinde bulunduğıu Meta, önemli ölçüde tıp konusunda faydalı olunabileceği düşünen devrim niteliğinde bir program tasarladı. Yapay zeka ile ilgili çalışmalarını sıklaştırdığı belirtilen şiket geliştirdiği program sayesinde insan düşüncesini artık okuyabiliyor. Gelişen yapay zeka teknolojisi, geçmişe dönüp bakıldığında çığır niteliğinde işlere imza atıyor. Geçmişe dönülüp bakıldığında akıl almaz işlerin çıkması özellikle insan konforu ve yaşamına...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 6 Eylül 2022
YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menü