Yapay Zeka İnsan Düşüncesini Okuyup Yazıya Aktarmayı Başardı

Yapay Zeka İnsan Düşüncesini Okuyup Yazıya Aktarmayı Başardı

Facebook’un içinde bulunduğıu Meta, önemli ölçüde tıp konusunda faydalı olunabileceği düşünen devrim niteliğinde bir program tasarladı. Yapay zeka ile ilgili çalışmalarını sıklaştırdığı belirtilen şiket geliştirdiği program sayesinde insan düşüncesini artık okuyabiliyor.

Gelişen yapay zeka teknolojisi, geçmişe dönüp bakıldığında çığır niteliğinde işlere imza atıyor. Geçmişe dönülüp bakıldığında akıl almaz işlerin çıkması özellikle insan konforu ve yaşamına dönük işlerin çikışı elbette güzel bir durum.

Sosyal medya devi Facebook teknoloji atılımları ile adından sıklıkla söz ettiriyordu. Geliştirmekte olduğu VR ve AR teknolojilerini destekleyen bileklikler insan beyninin ellere gönderdiği nörolojik sinyallerın okunmasıyla neyin yapılmak istendiğini algılayarak bunu arttırılmış gerçeklikte yansıtacak. Bunun bir adım önüne geçen şirket şimdi de insan zihnini okuyan bir program geliştirdi.

İnsan zihninin %73’ünü okuyabiliyor!

Daha evvle 170 gönüllü insan ile yapılan bir çalışmada beyin aktivitesini ölçümleyen, EGG ve MEG sensörlerinden elde edilen İngilizce ve Felemenkçe sesli kitap, kelime ya da cümleleri dinleyen insanlar 150 saat boyu kaydedilmiş beyin dalgası verileriydi.

Bu üretilen veriler Facebook’un mühendisleri tarafından geliştirilen yeni yapay zeka programı ile taratıldı. Geliştirilen program gönüllülerin dinlediği konuşmalarında kodlarını çözüp bunu yüzde 73 oranla tahmin edip yazıya aktardı. Sık şekilde kullanılan 793 kelime üzerinde bu sonucu yakalayan yapay zeka, düşünüldüğünde günlük hayatta kullanılan çoğu kelimeyi de çözebileceği düşünülmekte.

Geliştirilen bu adım teknoloji yanında konuşmakta ve yazmakta güçlük çeken çoğu insan içinde oldukça faydalı olacağı kesin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yapay Zeka İnsan Düşüncesini Okuyup Yazıya Aktarmayı Başardı Detay >> Teknoloji Yenilenmiş Cep Telefonlarına Rağbet Oranı Yükseliyor
Dünya çapında yaşanan çip krizleri ve ülkemizdeki dolar fiyatları sebebiyle sıfır cep telefonu alabilmek artık bütçeleri ciddi anlamda zorlamakta. Hal böyle olunca yenilenmiş cep telefonuna rağbet gittikçe artmakta. Geçen yıl dünya genelinde 251 milyon adet yenilenmiş cep telefonu satılırken, 2027 senesinde bu sayının dünya çapında 460 milyon u bulması öngörülüyor. Geçen sene yakalanan yüzde 15...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 13 Haziran 2022
YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menü