İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 5 Adım

İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 7 Adım

Web tasarımcı olabilmek için çeşitli gereklilere haiz olmak her meslekte olduğu gibi, bu meslek içinde geçerli bir durum. Bu konu hakkında gereken beceri ve sorumluluklara değindiğim konuya web tasarımcı olmak için neler gereklidir? konusundan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımda ise iyi bir web tasarımcı olabilmek için gerekli olan adımları listeleyip mesleğe yeni başlayan ya da mesleğinde ilerlemek isteyenlere yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin Gerekli Adımlar

İhtiyaç Duyulan Bilgiye Sahip Olmak: Eğitim ve Sertifikalar

En yaygın soruyla başlayalım, “Web tasarımcısı olmak için üniversiteye gitmem gerekiyor mu?” Araştırmalar, web tasarımcılarının %65’inden fazlasının (tamamen veya kısmen) kendi kendini yetiştirdiğini gösteriyor. Elbette bu, baştan tasarıma atlayabileceğiniz anlamına gelmiyor.

Bu işe başlamadan önce bazı temel web tasarım öğelerini ve bunları gelecekteki projelerinizde nasıl kullanacağınızı öğrenmenizi öneririm. Buna UX (kullanıcı deneyimi), UI (kullanıcı arayüzü), protokoller ve kalıplar dahildir. Aynı şey programlama dilleri, frameworks ve tasarım programları gibi teknik bilgiler için de geçerlidir.

Özetle bu işi yapmak için bir üniversite şart değil fakat kariyer ve gelişim için elbette önemldir. Aynı durum sertifikalar içinde geçerli. Her gün kendini yenileyen bir meslek olan web tasarımı için mesleki gelişim ve daima güncel kalabilme kesin gereken özelliklerdendir. Bu sebeple gelişime daima açık olan ve trendleri takip eden daima bir adım önde olacaktır.

Belirli Becerileri Geliştirmek

Teknik becerilerle ilgili keşfedebileceğiniz çok sayıda yön vardır. Spesifik olmak belirtmek gerekirse, web tasarımındaki ilk adımlarınız aşağıdaki becerileri geliştirmeyi amaçlayarak atmanızı tavsiye ederim.

– Web tasarım araçları : Tasarıma başlamak için ihtiyacınız olan web tasarım araçlarını bulma (örn. Webflow, Sketch, Figma). Bu, web tasarım maketlerini nasıl prototipleyeceğinizi öğrenmenizi sağlayacaktır.

– Grafik tasarım araçları : Photoshop, Illustrator vb. tasarım programlarını iyi şekilde kullanabilmek arayüz tasarımının gerekliliğini yerine getirmek demektir.

– Yazılım dilleri : Özellikle freelance bir web tasarımcısı olmayı düşünüyorsanız, bilgi dağacınızın çok geniş olması ve birçok şeyi yapabiliyor olmanız gerekmekte. Hem kodlama hemde tasarımı iyi şekilde yapabilen web tasarımcı iyi bir web tasarımcı olabilmiş demektir.  Bu sebeple tasarımda olduğu kadar (HTML, JavaScript, CSS) kullanmayı da iyi bir şekilde becermek gerekli.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu): Web sayfalarınızı arama motorlarının yönergelerine uygun şekilde yapabiliyor olmak oldukça önemli bir durum.

Web Tasarım Yazılımında Ustalaşmak

CMS platformları söz konusu olduğunda, WordPress piyasadaki açık ara en popüler olanıdır. WordPress’in iyi yanı, başlangıç ​​için çok uygun olması ve bir web sitesi oluştururken kullanabileceğiniz binlerce önceden oluşturulmuş tema ve eklentiyle birlikte gelmesidir.

Ama aynısı InVision Studio için de geçerlidir . WordPress’ten farklı olarak InVision Studio, web tasarımcılarının bir web sitesi prototipi oluşturmasına ve tasarlamasına yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmıştır. Son olarak, grafik tasarım yazılımı söz konusu olduğunda, Photoshop (görsel örnekler ve baskılar oluşturmak için) ve Sketch (UI tasarımları için ) ile başlamanızı öneririm.

Profesyonel Bir Portfolyo Oluşturmak

Yeteneğinize dikkat çekmek istiyorsanız, bir web tasarımcısı olarak kapsamlı bir portfolyonuz olmalıdır. Bu sayede potansiyel müşteriler, işinize ve geçmiş deneyimlerinize bir göz atarak size güvenebilirler.

Bir portfolyo oluştururken, çalışmanızın tüm yönlerini sergilediğinizden ve onu kullanıcı dostu hale getirdiğinizden emin olun. Başka bir deyişle, yeteneğinizi temsil eden çevrimiçi portföyünüzü düşünün ve ona göre davranın.

İhtiyaçlarınıza ve Tercihlerinize En Uygun Web Tasarımcısı Türünü Seçin

İşteki başırıyı getiren etmenler biri de çalışılan ortamdır. Serbest web tasarımcıları, Ajans web tasarımcıları ve Kurum içi web tasarımcıları olmak üzere ayrılan çalışma koşulları arasında hangi dalda başırılı olabileceğinizi seçimlemek sizi mesleğinizde başarıyı sağlayacaktır.

Freelance web tasarımıcı olarak ilerlemeyi tercih ediyorsanız ve gerekli sosyal becerilere sahip olduğunuza inanıyorsanız, serbest çalışma muhtemelen en iyi yoldur. Öte yandan, bir ajans veya şirkette çalışmak genellikle daha kolaydır (özellikle yeni başlayanlar için) ve size istikrarlı bir gelir sağlayacaktır. Ancak, sonunda, hepsi ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlıdır.

 

ilginizi çekebilir ikon İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 7 Adım Detay >> Web Tasarım Bootstrap Grid Sistemi Nedir?
Web tasarımı dünyasında bir web sayfasının düzenini oluşturmak ve içeriği düzenli bir şekilde göstermek oldukça önemlidir. Bootstrap, bu konuda tasarımcılara büyük kolaylık sağlayan bir framework’tir. Bootstrap’un sunduğu grid sistemi web sayfalarını hızlı ve etkili bir şekilde düzenlemek için kullanılan güçlü bir araçtır. Bootstrap Nedir? Bootstrap Twitter tarafından geliştirilen ve açık kaynaklı bir web framework’üdür. HTML,...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 1 Ocak 2024
İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 7 Adım Detay >> Web Tasarım Postman Nedir? Kullanım Alanları Nedir?
Geliştiriciler için vazgeçilmez araçlardan biri olan Postman, API (Application Programming Interface) testi ve geliştirme süreçlerini yönetmek için kullanılan bir platformdur. Postman, API’lar arasındaki etkileşimi kolaylaştırarak, geliştiricilere hızlı ve verimli bir şekilde çalışma imkanı sunar. Peki, Postman nedir ve hangi alanlarda kullanılır? İşte Postman’ın temel özellikleri ve kullanım alanları; Postman Nedir? Postman, başta web servisleri olmak...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 24 Aralık 2023
İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 7 Adım Detay >> Web Tasarım Web Tasarımcıları İçin Faydalı Google Chrome Eklentileri
Web tasarım dünyası sürekli olarak gelişim göstermekte ve  işlerini daha verimli bir şekilde yapabilmek için çeşitli araçlara ihtiyaç duyulmakta. Google Chrome’un sunduğu eklentiler web tasarımcıları için önemli araçlar ve kaynaklar sunabilmekte. İşleri hızlandırması, çoğu aracın bir arada kullanılması sebebiyle bu tür browser eklentileri oldukça fayda sağlamakta. Bu yazımda da bu sebeple sıkça kullandığım ve faydalı...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 26 Kasım 2023
İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 7 Adım Detay >> Web Tasarım Kurumsal Web Tasarımı Özellikleri Nelerdir?
Günümüzde bir işletme için çevrimiçi varlık oluşturmak son derece önemlidir. Bu bir kurumsal web sitesinin oluşturulması gerekliliğini doğurur. Ancak bir kurumsal web sitesinin sadece var olması yeterli değildir. Bu web sitesinin etkili bir şekilde tasarlanmış olması da gereklidir. Kurumsal bir web sitesinde olması gereken çeşitli özelliklere bu yazımda yer verdim. Başlıca değinmek gerekirse; 1. Profesyonellik...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 22 Ekim 2023
İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 7 Adım Detay >> Web Tasarım E-Ticaret Web Sitesi Tasarımı İçin Uzman İpuçları
Ziyaretçilerin %78’inin e-ticaret sitelerinin ürün sayfalarına daha fazla resim eklemesini istediğini biliyor musunuz? Alışveriş yapanlar, ürünlerin net görsellerinin yanı sıra düzenli ve ayrıntılı ürün sayfalarına sahip, kullanıcı dostu ve çekici web sitelerini tercih ediyor. Bu yazımda da e-ticaret web sitesi tasarımında nelere dikkat edilmesi gerektiği, nasıl bir tasarımın olması gerektiği konularında bazı ipuçlarına değineceğim. Profesyonel...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 9 Ekim 2023
İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 7 Adım Detay >> Web Tasarım Freelance Web Tasarımcı Nasıl Seçilmelidir?
Dijital çağı yaşadığımız bir dönemde web sitesi bir işletme veya kişisel markanız için vazgeçilmez bir gereklilik haline gelmiştir. Ancak web tasarımı uzmanlığına sahip olmayan biri için etkili bir web sitesi oluşturmak oldukça zorlayıcı bir süreç olabilir. Böylelikle web sitesi projesi için iyi bir freelance web tasarımcı ile anlaşmak işleyiş için oldukça önemli bir hal almakta....
0 Yorum Yunus H. Parlar · 17 Eylül 2023
İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 7 Adım Detay >> Web Tasarım Web Sitemi Spam Yorumlardan Nasıl Korurum?
Bir web sitesi sahibi olarak spam yorumlarla uğraşmak maalesef can sıkıcı bir durum. Bu durum web sitenizin güvenirliliğini zedelemekle beraber kullanıcı deneyimi için de olmusuz bir durum yaşatmakta. SEO için düşünüldüğünde de web siteniz için sorun teşkil eden spam yorumlardan nasıl kurtulabileceğiniz hakkında bir yazı yazarak yardımcı olmak istedim. Spam Yorumları Nasıl Engellerim? CAPTCHA Kullanımı:...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 10 Eylül 2023
İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 7 Adım Detay >> Web Tasarım Yeni İşletmeler İçin Web Tasarımı Tavsiyeleri
Günümüzde işletmeler için etkili bir web sitesi sahibi olmak, ticari başarının önemli bir unsuru haline geldi. Özellikle yeni işletmeler için, doğru bir web tasarımı, markanızı tanıtmak, müşterilere ulaşmak ve dijital varlığınızı oluşturmak adına kritik bir rol oynamakta. Peki yeni işletmeler için bu denli önemli yer tutan web tasarımı nasıl olmalı? Bu yazımda bu konuya değinmek...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 28 Ağustos 2023
İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 7 Adım Detay >> Web Tasarım Visual Studio Code’da En Çok Kullanılan Eklentiler
VS Code kullanıcı dostu arayüzü, güçlü özellikleri ve genişletilebilir yapısı sayesinde geliştiriciler arasında büyük bir popülariteye sahip. Bu sebeple programa eklenen eklentiler VS Code’u daha da güçlü ve kişiselleştirilebilir hale getiriyor. Benimde kullandığım Visual Studio Code’un (VS Code) en çok kullanılan ve popüler olan eklentilerine bu yazıda yer vereceğim. VS Code’un En Popüler Eklentileri Bracket...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 29 Temmuz 2023
yorum yaz YORUM YAZ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü