İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 5 Adım

İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 7 Adım

Web tasarımcı olabilmek için çeşitli gereklilere haiz olmak her meslekte olduğu gibi, bu meslek içinde geçerli bir durum. Bu konu hakkında gereken beceri ve sorumluluklara değindiğim konuya web tasarımcı olmak için neler gereklidir? konusundan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımda ise iyi bir web tasarımcı olabilmek için gerekli olan adımları listeleyip mesleğe yeni başlayan ya da mesleğinde ilerlemek isteyenlere yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin Gerekli Adımlar

İhtiyaç Duyulan Bilgiye Sahip Olmak: Eğitim ve Sertifikalar

En yaygın soruyla başlayalım, “Web tasarımcısı olmak için üniversiteye gitmem gerekiyor mu?” Araştırmalar, web tasarımcılarının %65’inden fazlasının (tamamen veya kısmen) kendi kendini yetiştirdiğini gösteriyor. Elbette bu, baştan tasarıma atlayabileceğiniz anlamına gelmiyor.

Bu işe başlamadan önce bazı temel web tasarım öğelerini ve bunları gelecekteki projelerinizde nasıl kullanacağınızı öğrenmenizi öneririm. Buna UX (kullanıcı deneyimi), UI (kullanıcı arayüzü), protokoller ve kalıplar dahildir. Aynı şey programlama dilleri, frameworks ve tasarım programları gibi teknik bilgiler için de geçerlidir.

Özetle bu işi yapmak için bir üniversite şart değil fakat kariyer ve gelişim için elbette önemldir. Aynı durum sertifikalar içinde geçerli. Her gün kendini yenileyen bir meslek olan web tasarımı için mesleki gelişim ve daima güncel kalabilme kesin gereken özelliklerdendir. Bu sebeple gelişime daima açık olan ve trendleri takip eden daima bir adım önde olacaktır.

Belirli Becerileri Geliştirmek

Teknik becerilerle ilgili keşfedebileceğiniz çok sayıda yön vardır. Spesifik olmak belirtmek gerekirse, web tasarımındaki ilk adımlarınız aşağıdaki becerileri geliştirmeyi amaçlayarak atmanızı tavsiye ederim.

– Web tasarım araçları : Tasarıma başlamak için ihtiyacınız olan web tasarım araçlarını bulma (örn. Webflow, Sketch, Figma). Bu, web tasarım maketlerini nasıl prototipleyeceğinizi öğrenmenizi sağlayacaktır.

– Grafik tasarım araçları : Photoshop, Illustrator vb. tasarım programlarını iyi şekilde kullanabilmek arayüz tasarımının gerekliliğini yerine getirmek demektir.

– Yazılım dilleri : Özellikle freelance bir web tasarımcısı olmayı düşünüyorsanız, bilgi dağacınızın çok geniş olması ve birçok şeyi yapabiliyor olmanız gerekmekte. Hem kodlama hemde tasarımı iyi şekilde yapabilen web tasarımcı iyi bir web tasarımcı olabilmiş demektir.  Bu sebeple tasarımda olduğu kadar (HTML, JavaScript, CSS) kullanmayı da iyi bir şekilde becermek gerekli.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu): Web sayfalarınızı arama motorlarının yönergelerine uygun şekilde yapabiliyor olmak oldukça önemli bir durum.

Web Tasarım Yazılımında Ustalaşmak

CMS platformları söz konusu olduğunda, WordPress piyasadaki açık ara en popüler olanıdır. WordPress’in iyi yanı, başlangıç ​​için çok uygun olması ve bir web sitesi oluştururken kullanabileceğiniz binlerce önceden oluşturulmuş tema ve eklentiyle birlikte gelmesidir.

Ama aynısı InVision Studio için de geçerlidir . WordPress’ten farklı olarak InVision Studio, web tasarımcılarının bir web sitesi prototipi oluşturmasına ve tasarlamasına yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmıştır. Son olarak, grafik tasarım yazılımı söz konusu olduğunda, Photoshop (görsel örnekler ve baskılar oluşturmak için) ve Sketch (UI tasarımları için ) ile başlamanızı öneririm.

Profesyonel Bir Portfolyo Oluşturmak

Yeteneğinize dikkat çekmek istiyorsanız, bir web tasarımcısı olarak kapsamlı bir portfolyonuz olmalıdır. Bu sayede potansiyel müşteriler, işinize ve geçmiş deneyimlerinize bir göz atarak size güvenebilirler.

Bir portfolyo oluştururken, çalışmanızın tüm yönlerini sergilediğinizden ve onu kullanıcı dostu hale getirdiğinizden emin olun. Başka bir deyişle, yeteneğinizi temsil eden çevrimiçi portföyünüzü düşünün ve ona göre davranın.

İhtiyaçlarınıza ve Tercihlerinize En Uygun Web Tasarımcısı Türünü Seçin

İşteki başırıyı getiren etmenler biri de çalışılan ortamdır. Serbest web tasarımcıları, Ajans web tasarımcıları ve Kurum içi web tasarımcıları olmak üzere ayrılan çalışma koşulları arasında hangi dalda başırılı olabileceğinizi seçimlemek sizi mesleğinizde başarıyı sağlayacaktır.

Freelance web tasarımıcı olarak ilerlemeyi tercih ediyorsanız ve gerekli sosyal becerilere sahip olduğunuza inanıyorsanız, serbest çalışma muhtemelen en iyi yoldur. Öte yandan, bir ajans veya şirkette çalışmak genellikle daha kolaydır (özellikle yeni başlayanlar için) ve size istikrarlı bir gelir sağlayacaktır. Ancak, sonunda, hepsi ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlıdır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 7 Adım Detay >> Web Tasarım Web Sitelerinde Devamlı Yaşanan Hatalar Nelerdir?
Pandeminin internet kullanımını ciddi oranda arttırdığı bir gerçek. Çoğu sektör ve çalışma ortamı da bu dönemde internet üzerinden ilerleyişini ve alt yapısını sağladı. Daha önce web sitesi ya da mobil uygulama ile hiç tanışmamış birçok kişi yine bu dönemde bu terimlerle haşır neşir oldu. İlgi ve odağın arttığı internet ve web mecrasında kullanım oranıyla da...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 11 Ekim 2022
İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 7 Adım Detay >> Web Tasarım Web Tasarımcı Olmak için Neler Gereklidir?
Web tasarımcı olmak, işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sizi daha çok zora sokabilir. Bir web tasarımcı olarak başarılı olabilmek için ne tür bir bilgi ve yazılıma sahip olmanız gerekiyor? Web tasarımcı olmak için ne tür gereklililer olmalı? gibi soruları bu yazımda yer vererek işe nasıl başlanması gerekiği, sorumlulukları ve işin işleyişi hakkında bilgiler vermek istedim. Bu...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 25 Eylül 2022
İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 7 Adım Detay >> Web Tasarım Web Kullanıcı Deneyiminde Yapılan Doğru ve Yanlışlar
Web tasarımı oluştururken kullanıcı deneyimini (UX) hafife almak başarız bir web sitesinin oluşmasında yapılan ilk adımlardandır. Web sitesi ile kolayca etkileşime girebilmek her ziyaretçinin ana hedefidir. Bu sebeple arayüz tasarımında tasarım olarak da sade ve anlaşılabilir olabilmek çok önemlidir. Bu yazıda kullanıcı deneyimi tasarımında yapılan bazı hata ve doğrular üzerine paylaşımda bulunmak istedim. Umarım web...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 20 Eylül 2022
İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 7 Adım Detay >> Grafik TasarımWeb Tasarım Freelance Tasarımcılar için Kazanç Platformları
Yaşadığımız pandemi dönemiyle birlikte kazanç elde etmek isteyen freelance tasarımcıların sayısı da hızlı bir şekilde artış göstermeye başladı. Evde iş deneyimi yaşayan çoğu çalışan bu deneyimi sürekliliğe çevirdi ve iş akışını bu şekilde revize etti. Bu sayede freelance çalışan sayısı dünya çapında ciddi bir artış göstermiş durumda. Freelance sektöründede iş yapanlar iş sayısını artırmaya, sektöre...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 18 Eylül 2022
İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 7 Adım Detay >> Grafik TasarımWeb Tasarım SVG Formatı Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?
Web tasarımda sıklıkla kullanılan GIF,PNG,JPEG formatlarına nazaran SVG, vektörel alt yapıya sahiptir. Piksel formatlı olmaması sebebiyle pikselleşme gibi çözünürlük kayıpları söz konusu değildir. XML ve vektörel tabanlı olması sebebiyle taranıp aynı zamanda sıkıştırılabilinir. SVG Formatı Nedir? İngilizce olarak Scalable Vector Graphics anlamına gelen SVG’nin Türkçe karşılığı Ölçeklenebilir Vektör Grafiği olarak çevirilebilir. XML tabanı sayesinde aslında...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 13 Eylül 2022
İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 7 Adım Detay >> Web Tasarım Dikkat Çekici 6 Web Tasarım Renk Paleti
Web tasarımı çalışmalarında renk uyumluluğu olmassa olmazlardan. Tasarım bütünlüğü oluşturmakta sıkça baş vurulan renk paleti uyumluluğu sayesinde çekici web tasarımı işleri oluşturulabiliyor. Gözü yormayan, birlikte kullanılabilen ve bütünlük içeren renk paletleri web arayüz tasarımında başarı mümkün oluyor. Sıkça bir arada kullandığım çeşitli renk paletlerini derleyerek tasarımlarınızda kullanabileceğini düşündüm. Bu sebeple renklerle iligili başlıklarlala gruplayıp derlemeyi...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 8 Eylül 2022
İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 7 Adım Detay >> Web Tasarım En Güncel 6 Web Tasarımı Trendi
Herşeyin kendini güncellediği günümüzde tasarımın yerinde sayması elbet düşünülemez. Kullanıcı kitlelerine göre hazırlanan tasarım yıllar içerisinde çeşitli akımlardan etkilenerek, o kitlenin görsel ihtiyacına hitap etmektedir. Buna tasarım trendi denilmektedir. Konu web tasarımı olduğunda, tasarım trendleri belirli dönemlerde değişiklik gösterebilmektedir. Mühim olan hedef kitleyi doğru web tasarım trendi ile buluşturabilmektedir. Burada da içerik ya da sektörün...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 27 Ağustos 2022
İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 7 Adım Detay >> Web Tasarım E-Ticaret Web Sitesinin Verimliliğini Artırmanın 6 Yolu
E-ticaret firmaları müşterileri çekmek için ücretsiz kargo, sadakat indirimleri, kuponlar ve daha pek çok kampanyaları denerler. Ancak bazen, web tasarımının müşterileri çekmede büyük bir fark yaratabileceğini gözden kaçırmaktadırlar. Sayfa duyarlılığı, sayfa hızı, gezinme, SEO dostu olma vb. konular e-ticaret web sitesi için çok önemli kriterlerdir. Çünkü bu faktörlerden herhangi birinde eksikseniz, çok fazla kullanıcı trafiği...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 17 Ağustos 2022
İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 7 Adım Detay >> Web Tasarım Web Tasarımı için 10 Google Fonts Tavsiyesi
Web tasarımı için çekici, kullanıcı dostu, okunaklı yazı tipleri bulmak her zaman kolay değildir, ancak 2010’da kullanıma sunulan Google Fonts bu sorunun çözülmesine yardımcı olmakta. Yalnızca bir kod parçacığını gömerek sitenize eklenebilecek 600’den fazla ücretsiz, optimize edilmiş yazı tipi içermektedir. Birçok yazı karakterini web tasarımınızda kullanabileceğiniz Google Fonts’da bazen font aramak can sıkabiliyor. Bu sebeple...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 12 Ağustos 2022
YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü