E-Ticaret Web Sitesi Tasarımı İçin Uzman İpuçları

E-Ticaret Web Sitesi Tasarımı İçin Uzman İpuçları

Ziyaretçilerin %78’inin e-ticaret sitelerinin ürün sayfalarına daha fazla resim eklemesini istediğini biliyor musunuz? Alışveriş yapanlar, ürünlerin net görsellerinin yanı sıra düzenli ve ayrıntılı ürün sayfalarına sahip, kullanıcı dostu ve çekici web sitelerini tercih ediyor.

Bu yazımda da e-ticaret web sitesi tasarımında nelere dikkat edilmesi gerektiği, nasıl bir tasarımın olması gerektiği konularında bazı ipuçlarına değineceğim.

Profesyonel E-Ticaret Web Tasarımı Nasıl Olmalı?

1- Sadeliğin Büyüsünü Kullanın

Tasarımcılar genellikle bir web sitesine çok sayıda ilgi çekici özellik veya görsel unsur eklemeyi severler. Ancak bunlar ziyaretçileri bunaltabilir, kafasını karıştırabilr veya uzaklaştırabilir.

Sadelik, özellikle e-ticaret için herhangi bir web sitesi tasarımının anahtarıdır. Kendinizi müşterilerinizin yerine koyun ve web sitenizin nasıl görünmesini ve hissetmesini istediğinizi düşünün.

Ana sayfadaki çok fazla düğme, menü ve içerik size kafa karıştırıcı gelebilir. Benzer şekilde, alışveriş yaptığınız sitede sorunsuz bir gezinme sağlamak için uygun bir gezinme menüsünün olmasını istersiniz

Doğru Web Tasarımının Özellikleri

  • Okunabilir ve iddiasız yazı tipleri
  • Okunabilir içerik
  • Tamamlayıcı renklerin kullanımı
  • Kolayca görülebilen gezinme öğeleri
  • Ürün kategorilerinde kusursuz gezinme

2- Görsellerin Ziyaretçileri Dönüştürmesine İzin Verin

Herhangi bir web sitesi tasarımı renk paleti ve görseller olmadan eksik kalır. Ancak yalnızca profesyonel web tasarımcı ziyaretçileri etkilemek ve onları müşteriye dönüştürmek için bunlardan nasıl yararlanılacağını biliyor.

Bunu nasıl yapacağınızı ele alacak olursak; Öncelikle web sitenizi en kaliteli büyük ürün resimleriyle süsleyin.

Bir resmin bin kelimeye bedel olduğunu söylrnir ve bunun web tasarımında da doğru olduğunu göreceksiniz. Kanıta mı ihtiyacınız var? Görseller geri dönüşümleri %40’a kadar artırır.

360 derece ürün görünümü, alışveriş yapanların farelerini kullanarak ürünü hareket ettirmesine olanak tanır. Netliği artırmak için ürünlerinizin görsellerini beyaz bir arka planla çekin veya fotoğraflardan görsel arka planlarını tek tıklamayla kolayca ve hızlı bir şekilde kaldırmak için bir arka plan kaldırma API’si kullanın. Ziyaretçinin fiziksele yakın bir deneyim yaşamasına yardımcı olmak için çeşitli açılardan tıklanan ürünleri yakın çekimlerle birlikte ekleyin.

3- Renk Paletini Etkili Kullanın

Ziyaretçiler fiziksel mağazalarda olduğu gibi çevrimiçi olarak ürüne dokunamaz, hissedemez veya görüntüleyemez. Bu nedenle o canlı deneyimi renk psikolojisini kullanarak telafi etmeye çalışmalısınız.

Örneğin Dmix tarafından yürütülen bir çalışmada kırmızı renkli bir CTA düğmesinin tıklama oranlarını %34’e kadar artırabildiğini görülmüştür.

Hedef kitlenizin zevkine ve marka kimliğine uygun renkleri seçin. Bazı ülkelerdeki insanlar mavinin güveni çağrıştırdığına inanırken, bazıları kırmızının tutkuyu, tehlikeyi ve enerjiyi temsil ettiğini düşünüyor.

Ekibinizle birlikte oturun ve henüz yapmadıysanız markanızın tonunu belirleyin. Web sitenizin tasarımındaki renkler ciddi, eksantrik veya eğlenceli olabilecek marka tonunuzu temsil etmelidir.

Ayrıca sitenizin renk paletini marka değerinizle uyumlu hale getirmelisiniz. Lüks ürünler satıyorsanız lüksü belirtmek için parlak altın veya parlak siyah renkleri kullanmak isteyebilirsiniz.

Marka sesinizi iletmek amacıyla fütüristik veya klasik bir his sunmak için tonları kullanabilirsiniz. Bu noktalar önemsiz görünebilir ancak tüketicileri harekete geçmeye teşvik etme konusunda büyük bir fark yaratabilir.

4- Mobil Cihazlar İçin E-Ticaret Web Sitesi Tasarımını Optimize Edin

Günümüzde çoğu insan interneti akıllı telefonlarından kullanıyor, bu nedenle mobil cihazlarda sorunlu şekilde çalışan bir web sitesi satışlarınıza zarar verebilir.

Özellikle Z kuşağı ve Y kuşağı, mobil cihazlarını kullanarak alışveriş yapıyor ve web sitelerinin yıldırım hızında olmasını istiyor. İkna olmadınız mı? Bir araştırma, bir web sitesinin yükleme süresinden sonraki 4 saniye içinde ziyaretçilerin %25’ini kaybettiğini gösteriyor .

Birçok kişi, dizüstü bilgisayarları veya bilgisayarları olmadığı için internete yalnızca mobil cihazlarından göz atıyor. Hedef müşterilerinizi bu kişiler arasında tutmak istiyorsanız sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun.

Web siteniz her boyuttaki mobil ekrana anında sığmalı ve resimler masaüstü bilgisayarlardaki kadar temiz görünmelidir. Özellikle ödeme sayfasında, butonların ve menülerin dizüstü bilgisayarlardaki kadar sorunsuz ve sorunsuz çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Ayrıca özellikle SRO için görseller mümkün olduğunca az veri içeren dosya formatlarında olduğunun kontrolünü sağlayın. Yükleme süresini artıracağı için WebP gibi  formatları kullanmanızı ve çok büyük PNG dosyalarından kaçınmanızı öneririz.

5- Ödeme Sayfasını Sadelik ve Pürüzsüzlükle Tasarlayın

Bir e-ticaret sitesini ziyaret ettiğinizde bir şey satın almak için ödeme sayfasına ulaşmak için uzun bir veri formuyla karşılaştığınız oldu mu?

O sırada nasıl hissettiniz? Kimsenin sayısız bilgi alanını doldurmaya vakti olmadığını unutmayın.

Birçok potansiyel müşteri, misafir olarak ödeme yapamazlarsa alışveriş sepetlerini terk eder ve işletme, ilk kez potansiyel müşterisini kaybeder. Tasarımcılarınızdan ödeme formuna mümkün olduğunca az bilgi alanı eklemelerini ve bunları açıkça etiketlemelerini isteyin. Geri dönen müşteriler için tek tıklamayla ödeme seçeneği uygulamayı unutmayın .

Ayrıca tasarım, sepette açıklama içeren bir ürün ön izlemesi içermelidir Böylelikle alıcılar sepetlerinde ne olduğunu yeniden kontrol edebilirler.

Güven oluşturmak için kargo seçeneklerinden, ücretlerinden, teslimatından veya diğer masraflardan yukarıda bahsedin. Ayrıca alışveriş yapanların bir ürünü iade edip edemeyeceklerini, ne zaman iade edebileceklerini, para iadesi alıp almayacaklarını ve hangi koşullarda bilgi sahibi olabilmeleri için iade ve para iadesi politikanızın bağlantısını en üstte tutun.

ilginizi çekebilir ikon İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
E-Ticaret Web Sitesi Tasarımı İçin Uzman İpuçları Detay >> Web Tasarım Web Tasarımda Kullanıcı Etkileşimi Nasıl Arttırılır?
Web tasarımı çeşitli süreçleri beraberinde barından bir bütünün ürünüdür. Tasarım aşamasında düşünülmesi gereken oldukça süreç bulunmaktadır. Tasarım esteteği yanında kullanıcının kolay kullanımı ve marka ya da ürünle kuracağı etkileşim de önem arz etmektedir. Bu yazıda kullanıcı etkileşiminin nasıl arttırılacağı konusuna değineceğim. Web Tasarımında Kullanıcı Etkileşimini Arttırmanın Yolları Basit ve Kullanıcı Dostu Bir Tasarım Karmaşık ve...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 5 Mayıs 2024
E-Ticaret Web Sitesi Tasarımı İçin Uzman İpuçları Detay >> Web Tasarım Web Tasarım İçin Hangi Resim Formatları Kullanılmalı?
Web tasarımında kullanılan resim formatları, sayfa yüklenme hızı, görüntü kalitesi ve genel performans açısından önemli bir rol oynar. Doğru resim formatını seçmek kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkilediği gibi SEO içinde önem teşkil etmekte. Web tasarımda bu kadar önemli olan resim formatlarına göz atarak ve her birinin avantajları ile dezavantajlarını incelmiş olacağız. Web Tasarımda Kullanılan Resim...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 6 Mart 2024
E-Ticaret Web Sitesi Tasarımı İçin Uzman İpuçları Detay >> Web Tasarım Bootstrap Grid Sistemi Nedir?
Web tasarımı dünyasında bir web sayfasının düzenini oluşturmak ve içeriği düzenli bir şekilde göstermek oldukça önemlidir. Bootstrap, bu konuda tasarımcılara büyük kolaylık sağlayan bir framework’tir. Bootstrap’un sunduğu grid sistemi web sayfalarını hızlı ve etkili bir şekilde düzenlemek için kullanılan güçlü bir araçtır. Bootstrap Nedir? Bootstrap Twitter tarafından geliştirilen ve açık kaynaklı bir web framework’üdür. HTML,...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 1 Ocak 2024
E-Ticaret Web Sitesi Tasarımı İçin Uzman İpuçları Detay >> Web Tasarım Postman Nedir? Kullanım Alanları Nedir?
Geliştiriciler için vazgeçilmez araçlardan biri olan Postman, API (Application Programming Interface) testi ve geliştirme süreçlerini yönetmek için kullanılan bir platformdur. Postman, API’lar arasındaki etkileşimi kolaylaştırarak, geliştiricilere hızlı ve verimli bir şekilde çalışma imkanı sunar. Peki, Postman nedir ve hangi alanlarda kullanılır? İşte Postman’ın temel özellikleri ve kullanım alanları; Postman Nedir? Postman, başta web servisleri olmak...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 24 Aralık 2023
E-Ticaret Web Sitesi Tasarımı İçin Uzman İpuçları Detay >> Web Tasarım Web Tasarımcıları İçin Faydalı Google Chrome Eklentileri
Web tasarım dünyası sürekli olarak gelişim göstermekte ve  işlerini daha verimli bir şekilde yapabilmek için çeşitli araçlara ihtiyaç duyulmakta. Google Chrome’un sunduğu eklentiler web tasarımcıları için önemli araçlar ve kaynaklar sunabilmekte. İşleri hızlandırması, çoğu aracın bir arada kullanılması sebebiyle bu tür browser eklentileri oldukça fayda sağlamakta. Bu yazımda da bu sebeple sıkça kullandığım ve faydalı...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 26 Kasım 2023
E-Ticaret Web Sitesi Tasarımı İçin Uzman İpuçları Detay >> Web Tasarım Kurumsal Web Tasarımı Özellikleri Nelerdir?
Günümüzde bir işletme için çevrimiçi varlık oluşturmak son derece önemlidir. Bu bir kurumsal web sitesinin oluşturulması gerekliliğini doğurur. Ancak bir kurumsal web sitesinin sadece var olması yeterli değildir. Bu web sitesinin etkili bir şekilde tasarlanmış olması da gereklidir. Kurumsal bir web sitesinde olması gereken çeşitli özelliklere bu yazımda yer verdim. Başlıca değinmek gerekirse; 1. Profesyonellik...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 22 Ekim 2023
E-Ticaret Web Sitesi Tasarımı İçin Uzman İpuçları Detay >> Web Tasarım Freelance Web Tasarımcı Nasıl Seçilmelidir?
Dijital çağı yaşadığımız bir dönemde web sitesi bir işletme veya kişisel markanız için vazgeçilmez bir gereklilik haline gelmiştir. Ancak web tasarımı uzmanlığına sahip olmayan biri için etkili bir web sitesi oluşturmak oldukça zorlayıcı bir süreç olabilir. Böylelikle web sitesi projesi için iyi bir freelance web tasarımcı ile anlaşmak işleyiş için oldukça önemli bir hal almakta....
0 Yorum Yunus H. Parlar · 17 Eylül 2023
E-Ticaret Web Sitesi Tasarımı İçin Uzman İpuçları Detay >> Web Tasarım Web Sitemi Spam Yorumlardan Nasıl Korurum?
Bir web sitesi sahibi olarak spam yorumlarla uğraşmak maalesef can sıkıcı bir durum. Bu durum web sitenizin güvenirliliğini zedelemekle beraber kullanıcı deneyimi için de olmusuz bir durum yaşatmakta. SEO için düşünüldüğünde de web siteniz için sorun teşkil eden spam yorumlardan nasıl kurtulabileceğiniz hakkında bir yazı yazarak yardımcı olmak istedim. Spam Yorumları Nasıl Engellerim? CAPTCHA Kullanımı:...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 10 Eylül 2023
E-Ticaret Web Sitesi Tasarımı İçin Uzman İpuçları Detay >> Web Tasarım Yeni İşletmeler İçin Web Tasarımı Tavsiyeleri
Günümüzde işletmeler için etkili bir web sitesi sahibi olmak, ticari başarının önemli bir unsuru haline geldi. Özellikle yeni işletmeler için, doğru bir web tasarımı, markanızı tanıtmak, müşterilere ulaşmak ve dijital varlığınızı oluşturmak adına kritik bir rol oynamakta. Peki yeni işletmeler için bu denli önemli yer tutan web tasarımı nasıl olmalı? Bu yazımda bu konuya değinmek...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 28 Ağustos 2023
yorum yaz YORUM YAZ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü