Freelance Web Tasarımcı İçin Tavsiyeler

Freelance Web Tasarımcı İçin Tavsiyeler

Freelance çalışma şekli, son 10 yıldır becerilerinizden para kazanmanın yeni bir yolu haline geldi. Genellikle bir yan iş olarak başlayan freelance yıllar içinde tam zamanlı bir kariyere dönüştü. Günümüzde bu çalışma şeklini benimseyen iş kolları ve çalışan sayısı oldukça artış göstermiş durumda. Upwork tarafından yayınlanan bir raporda, ABD’de 2019’dan bu yana 2 Milyon serbest çalışan artışından bahsedilmektedir. Bu rapordaki sayının artışında pandemi sürecinin de etkisi olsa da artış oldukça ciddi. Rakamın sadece ABD için geçerli olduğunu da unutmamak lazım.

Web tasarımı özeline bakıldığında, freelance web tasarımcısı olmak kolay değil. Yeni başladığınızda, freelance çalışan olarak her işi sizin yapmanız gerektiği bilincide olmalısıız. İyi bir pazarlamacı, sekreter ve web tasarımcı olmanız gerekmekte. Bu durumu iyi düşünüp el alın. Tüm süreç başlangıçta heyecan verici gelebilir, ancak zamanla sizi bunaltabilir.

Kararını ver

Freelance web tasarımcı olarak çalışmaya başlamadan önce, maliyetiniz ile kazancınız arasında tahmini bir oran belirlemelisiniz. Başlangıçta, standart şirket oranından bile daha az kazanabilirsiniz. Bu nedenle, sabit maliyetinizi önceden belirlemeniz ve buna göre çalışmanız gerekmekte.

Bir web tasarımcı için ilk maliyetiniz, web sitenizin alan adını, önemli yazılımları veya becerilerinizi geliştirmek için yapılan diğer yatırımları içermeli. Birkaç ayı daha yüksek kazançlar olmadan yönetmeye zihinsel ve finansal olarak hazır olmalısınız.

Kendinizi İyi Pazarlayın

Freelance web tasarımcı yolculuğunuzun başlangıcında, insanlara sunduğunuz hizmetleri ve bunun onların işleri için hangi sorunları çözebileceğini anlatmalısınız. Kendinizi pazarlamak, markanızı oluşturmakla basitleştirilebilir. Bunu, diğer serbest çalışan web tasarımcılarıyla bağlantı kurarak veya potansiyel müşterilere başarı hikayelerinizi anlatarak yapabilirsiniz.

Ayrıca tüm sosyal medya platformlarına katılmak ve uzmanlığınız hakkında paylaşımlarda bulunmanız gerekmektedir. Bu paylaşımlar genellikle büyük projelerde birlikte çalışacak ciddi freelance çalışan arayan kişiler için bulunabilirliliğinizi arttırmaktadır. Kendiniz ve sahip olduğunuz uzmanlık hakkında güvenle konuşmak sizi en iyi pazarlayan unsurdur.

Değer Sağlayın

İnsanlar sosyal medtya gönderilerinizi her okuduklarında pazarlama konuşmanızı dinlemek istemezler. Bu nedenle bağlantılarınıza değer sağlamalısınız. Bir web tasarımcısı olarak, diğer genç tasarımcıların ilk günlerinde sahip olabileceği yaygın hataları veya soruları bilmelisiniz. Bir Instagram, LinkedIn veya Facebook hesabı oluşturun ve sizi bir uzman olarak konumlandıran içerik yayınlamaya başlayın.

Bir Çalışma Ortamı Ayarlayın

Freelance, normal bir işten çok farklıdır. Kendi işinizin patronusunuz ancak çalışma yapınızı tanımlamanız önemlidir. İlk olarak, uygun oturma düzenine sahip bir çalışma alanı oluşturun. Sizi uyutmak için süper rahat bir yerde çalışmaktan kaçının.

Freelance web tasarımcı olarak aynı anda birden fazla proje üzerinde çalışacaksınız. Çalışma alanınızı ayarlamak üretkenliğinizi artıracak ve sizi uyuşuk hale getirmeyecektir. Günlük hedeflerinizden bahsedebileceğiniz bir günlük yapılacaklar listesi oluşturun. Günün sonunda, tamamlayabileceğiniz etkinlikleri işaretleyebilirsiniz. Bu, sonunda rutininizin bir parçası olacak ve uzun vadede çok yardımcı olacaktır.

Portfolyo Web Sitenizi Oluşturun

Freelance web tasarımcının sahip olması gereken temel gereksinimlerden biridir. Web siteniz sizi bu alanda uzman olarak gösterebilmelidir. Web sitenizi bir müşteriye gönderdiğinizde, sağlayabileceğiniz tüm hizmetleri ve işlerinizi eklediğinizden emin olun. Ek olarak, müşterinize hizmetleriniz ve iş geçmişiniz hakkında daha basit kelimelerle kısa bir bilgi vermek için küçük bir “Hakkımızda” sayfası yazabilirsiniz. Ayrıca, web siteniz e-posta kimliğiniz, iletişim numaranız ve sosyal medya bağlantılarınız gibi tüm iletişim bilgilerinizin güncelliğini kontrol edin.

Kendinizi Geliştirin

Açık konuşmak gerekirse, freelance çalışmak kurumsal bir işten daha zor olabilir. Bu işte herhangi bir kuruluşa bağlı olmadığınızı unutmayın. Bu nedenle rekabet oldukça yüksektir. Sizden daha tecrübeli ve çok daha fazla hizmet sunan birçok kişi olacaktır. Rekabetinizi arttırmak için sığı kaldığınız konularda kendinizi sürekli geliştirin. Sektörün yönünü iyi analiz edip bu açıklarda neleri yapabileceğinizi düşünüp alan belirlemesi yapın.

Sağlıklı Bir Müşteri İlişkisi Besleyin

Freelance çalışma şeklindeki bir işte hiçbir şey sabit değildir; tüm geçmiş müşterilerinizi beslemeniz ve sağlıklı bir ilişki sürdürmeye çalışmanız gerekir. Bu durum müşterilerinizin farklı iş durumlarını anlamanıza yardımcı olur ve size çok fazla deneyim kazandırır. Büyüdükçe, işletmeleri ne kadar küçük veya büyük olursa olsun, müşterilerle iyi ilişkiler kurmalısınız.

Hizmetlerinizi beğenen çoğu müşteri, adınızı diğer potansiyel müşterilere yönlendirir. Bu size daha fazla müşteri getirir ve fazladan para talep etmenizi sağlar. Katma değerli hizmetler sunmak ve son teslim tarihlerinize uymak her zaman müşterilerinizle güçlü bir bağ kurmanıza neden olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Freelance Web Tasarımcı İçin Tavsiyeler Detay >> Web Tasarım İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 5 Adım
Web tasarımcı olabilmek için çeşitli gereklilere haiz olmak her meslekte olduğu gibi, bu meslek içinde geçerli bir durum. Bu konu hakkında gereken beceri ve sorumluluklara değindiğim konuya web tasarımcı olmak için neler gereklidir? konusundan ulaşabilirsiniz. Bu yazımda ise iyi bir web tasarımcı olabilmek için gerekli olan adımları listeleyip mesleğe yeni başlayan ya da mesleğinde ilerlemek...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 1 Ekim 2022
Freelance Web Tasarımcı İçin Tavsiyeler Detay >> Web Tasarım Web Tasarımcı Olmak için Neler Gereklidir?
Web tasarımcı olmak, işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sizi daha çok zora sokabilir. Bir web tasarımcı olarak başarılı olabilmek için ne tür bir bilgi ve yazılıma sahip olmanız gerekiyor? Web tasarımcı olmak için ne tür gereklililer olmalı? gibi soruları bu yazımda yer vererek işe nasıl başlanması gerekiği, sorumlulukları ve işin işleyişi hakkında bilgiler vermek istedim. Bu...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 25 Eylül 2022
Freelance Web Tasarımcı İçin Tavsiyeler Detay >> Web Tasarım Web Kullanıcı Deneyiminde Yapılan Doğru ve Yanlışlar
Web tasarımı oluştururken kullanıcı deneyimini (UX) hafife almak başarız bir web sitesinin oluşmasında yapılan ilk adımlardandır. Web sitesi ile kolayca etkileşime girebilmek her ziyaretçinin ana hedefidir. Bu sebeple arayüz tasarımında tasarım olarak da sade ve anlaşılabilir olabilmek çok önemlidir. Bu yazıda kullanıcı deneyimi tasarımında yapılan bazı hata ve doğrular üzerine paylaşımda bulunmak istedim. Umarım web...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 20 Eylül 2022
Freelance Web Tasarımcı İçin Tavsiyeler Detay >> Grafik TasarımWeb Tasarım Freelance Tasarımcılar için Kazanç Platformları
Yaşadığımız pandemi dönemiyle birlikte kazanç elde etmek isteyen freelance tasarımcıların sayısı da hızlı bir şekilde artış göstermeye başladı. Evde iş deneyimi yaşayan çoğu çalışan bu deneyimi sürekliliğe çevirdi ve iş akışını bu şekilde revize etti. Bu sayede freelance çalışan sayısı dünya çapında ciddi bir artış göstermiş durumda. Freelance sektöründede iş yapanlar iş sayısını artırmaya, sektöre...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 18 Eylül 2022
Freelance Web Tasarımcı İçin Tavsiyeler Detay >> Grafik TasarımWeb Tasarım SVG Formatı Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?
Web tasarımda sıklıkla kullanılan GIF,PNG,JPEG formatlarına nazaran SVG, vektörel alt yapıya sahiptir. Piksel formatlı olmaması sebebiyle pikselleşme gibi çözünürlük kayıpları söz konusu değildir. XML ve vektörel tabanlı olması sebebiyle taranıp aynı zamanda sıkıştırılabilinir. SVG Formatı Nedir? İngilizce olarak Scalable Vector Graphics anlamına gelen SVG’nin Türkçe karşılığı Ölçeklenebilir Vektör Grafiği olarak çevirilebilir. XML tabanı sayesinde aslında...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 13 Eylül 2022
Freelance Web Tasarımcı İçin Tavsiyeler Detay >> Web Tasarım Dikkat Çekici 6 Web Tasarım Renk Paleti
Web tasarımı çalışmalarında renk uyumluluğu olmassa olmazlardan. Tasarım bütünlüğü oluşturmakta sıkça baş vurulan renk paleti uyumluluğu sayesinde çekici web tasarımı işleri oluşturulabiliyor. Gözü yormayan, birlikte kullanılabilen ve bütünlük içeren renk paletleri web arayüz tasarımında başarı mümkün oluyor. Sıkça bir arada kullandığım çeşitli renk paletlerini derleyerek tasarımlarınızda kullanabileceğini düşündüm. Bu sebeple renklerle iligili başlıklarlala gruplayıp derlemeyi...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 8 Eylül 2022
Freelance Web Tasarımcı İçin Tavsiyeler Detay >> Web Tasarım En Güncel 6 Web Tasarımı Trendi
Herşeyin kendini güncellediği günümüzde tasarımın yerinde sayması elbet düşünülemez. Kullanıcı kitlelerine göre hazırlanan tasarım yıllar içerisinde çeşitli akımlardan etkilenerek, o kitlenin görsel ihtiyacına hitap etmektedir. Buna tasarım trendi denilmektedir. Konu web tasarımı olduğunda, tasarım trendleri belirli dönemlerde değişiklik gösterebilmektedir. Mühim olan hedef kitleyi doğru web tasarım trendi ile buluşturabilmektedir. Burada da içerik ya da sektörün...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 27 Ağustos 2022
Freelance Web Tasarımcı İçin Tavsiyeler Detay >> Web Tasarım E-Ticaret Web Sitesinin Verimliliğini Artırmanın 6 Yolu
E-ticaret firmaları müşterileri çekmek için ücretsiz kargo, sadakat indirimleri, kuponlar ve daha pek çok kampanyaları denerler. Ancak bazen, web tasarımının müşterileri çekmede büyük bir fark yaratabileceğini gözden kaçırmaktadırlar. Sayfa duyarlılığı, sayfa hızı, gezinme, SEO dostu olma vb. konular e-ticaret web sitesi için çok önemli kriterlerdir. Çünkü bu faktörlerden herhangi birinde eksikseniz, çok fazla kullanıcı trafiği...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 17 Ağustos 2022
Freelance Web Tasarımcı İçin Tavsiyeler Detay >> Web Tasarım Web Tasarımı için 10 Google Fonts Tavsiyesi
Web tasarımı için çekici, kullanıcı dostu, okunaklı yazı tipleri bulmak her zaman kolay değildir, ancak 2010’da kullanıma sunulan Google Fonts bu sorunun çözülmesine yardımcı olmakta. Yalnızca bir kod parçacığını gömerek sitenize eklenebilecek 600’den fazla ücretsiz, optimize edilmiş yazı tipi içermektedir. Birçok yazı karakterini web tasarımınızda kullanabileceğiniz Google Fonts’da bazen font aramak can sıkabiliyor. Bu sebeple...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 12 Ağustos 2022
YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menü