E-Ticaret Web Sitesinin Verimliliğini Artırmanın 6 Yolu

E-Ticaret Web Sitesinin Verimliliğini Artırmanın 6 Yolu

E-ticaret firmaları müşterileri çekmek için ücretsiz kargo, sadakat indirimleri, kuponlar ve daha pek çok kampanyaları denerler. Ancak bazen, web tasarımının müşterileri çekmede büyük bir fark yaratabileceğini gözden kaçırmaktadırlar.

Sayfa duyarlılığı, sayfa hızı, gezinme, SEO dostu olma vb. konular e-ticaret web sitesi için çok önemli kriterlerdir. Çünkü bu faktörlerden herhangi birinde eksikseniz, çok fazla kullanıcı trafiği kaybedebilirsiniz.

Peki e-ticaret sitenizdeki verimi nasıl arttırabilirsiniz?

1. Kaliteli Eklentiler Ekleme

Trafik oluşturmak ve satış dönüşümünü artırmak için web sitesi performansını düzenli olarak optimize etmek önemlidir ve e-ticaret sitesini optimize etmenin en iyi yolu eklentiler eklemektir. Herhangi bir eklenti eklemek mağazanızı yavaşlatabilir veya kullanıcı arayüzünü karmaşıklaştırabilir fakat yüksek kaliteli eklentiler, web sitenizin işlevselliğini artıracak ve işletmenize büyük fayda sağlayacaktır. Ancak mağazanız için fazla bir fark yaratmayacak özelliklere sahip gereksiz eklentilerden tabiki kaçının.

2. Web Sitesi Hızını Artırın

Ziyaretçiler hızlı yüklenen web sitelerini ister. Müşterilerin sabrı yoktur ana sayfanız hızlı yüklenmesse, müşteri başka bir web sitesine geçer. Sayfaların daha hızlı yüklenmemesi müşteri deneyimini ve dönüşüm oranlarını etkileyebilir.

5 saniyeden uzun yükleme süresi olan web sitelerinde gelecekte o web sitesini tekrar ziyaret etmeyebileceklerini gösteren araştırmalar var. Google’ın SERP performansında 10 saniyelik bir sayfa yükleme süresi kabul edilebilir. Ancak web sitenizin yüklenmesi 10 saniyeden uzun sürerse, ziyaretçiler hayal kırıklığına uğrar ve web sitesini terk etme ihtimalleri vardır. Buradaki nokta, web ziyaretçilerinin bu kadar yavaş web sitelerinde aşırı zaman harcamamasıdır.

3. Mobil Uyumluluk

Günümüzde Akıllı telefonlar, çoğu müşterinin dizüstü bilgisayarlarına göre tercih edilen seçimdir. Çünkü kullanımı daha uygundur. Bu sebeple e-ticaret web sitelerinin mobil uyumluluğu zaruri bir ihtiyaçtır.

Web sitenizin sayfaları mobil uyumlu değilse, yüklenmesi daha uzun sürüyorsa veya kullanıcı arayüzü dağınıksa, web sitenizi optimize etmenin tam zamanıdır. Yoksa müşterileriniz muhtemelen mobil uyumlu web siteleri aramaya başlar. Web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığı konusunda bir fikriniz yoksa Google Search Console’dan da kontrol edebilirsiniz.

4. İmaj Optimizasyonu

İmaj Optimizasyonu, web sitenizin performansını büyük ölçüde artırabilir. İmaj, mesajın daha etkili bir şekilde iletilmesine yardımcı olduğundan, tüm web siteleri görüntüleri şu veya bu şekilde kullanır. İmaj kullanıyorsanız, yüksek kaliteli görüntülere sahip olmanız için dosya biçimini seçmek önemlidir. Bir web sayfasının daha hızlı yüklenmesi için dosya görüntüsünü 1 ila 2 MB arasında tutmak idealdir. Ancak PNG, JPEG veya GIF gibi herhangi bir formattaki yüksek kaliteli görüntüler 1 ila 2 MB aralığına düşmez.

Görüntü kalitesinden ödün vermeden görüntünün boyutunu küçültmenize yardımcı olabilecek çeşitli araçlar bulunmaktadır. Bu araçlar, resimlerin boyutunu küçültmenize ve web sitesi performansını artırmanıza yardımcı olur. Web sitesinin hızını artırmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca günümüzde web için tavsiye edilen Webp formatı hem seo için bende hızlı yükleme için önemli bir seçenektir.

5. SEO Optimizasyonu

Herhangi bir web sitesinin Google arama sonuçlarında sıralanması ve görünmesi için ve daha fazla potansiyel müşteri getirmek için arama motoru yönergelerini izlemesi gerekir.

Rakipleriniz arasında daha fazla trafik ve dönüşüm olan web siteleri hakkında biraz araştırma yapabilirsiniz. Analitik araçlar Google Analytics, Google Arama Kontrolü ve diğer pek çok araç hemen çıkma oranları, kullanıcı davranış raporları ve daha pek çok konuda net bilgi sabibi olmanıza yardımcı olur.

Bir web sitesini doğru SEO ve anahtar kelimeleri ile optimize etmek, bir web sitesinin ilk sayfalarda yer almasına yardımcı olabilir. Başlıklar, meta etiketler, URL bilgileri vb. gibi ayrıntılara odaklanın. Uzun ve kısa kuyruklu anahtar kelimeler bulun ve bunları web sitenizin içeriğinde yer verin. Ek olarak, web sitenizin performansını artırmak için sosyal medya etkinlikleri, etkileyici pazarlama taktikleri ve daha birçok şey yaparak sayfa dışı optimizasyon da yapabilirsiniz.

6. Web Sitesi Denetimi

Web sitenizin performansını sık sık kontrol altına almalısınız. Düşük performans gösteren bir web sitesi, ziyaretçilerin iyi bir kullanıcı deneyimi sunamadığınızı hissetmesine neden olabilir.

Web sitenizin performansını denetlemek için Lighthouse, Google Page Speed ​​gibi araçları kullanabilirsiniz. Hangi faktörlerin iyileştirilmesi gerektiğine dair ayrıntılı raporlar gösterir. Web sitelerinizin bu kısımlarını optimize etmeniz size fayda sağlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
E-Ticaret Web Sitesinin Verimliliğini Artırmanın 6 Yolu Detay >> Web Tasarım Web Yazılımları Neden Programlardan Daha Çok Tercih Ediliyor?
Web yazılımları , kullanıcılara web tarayıcıları aracılığıyla bilgilere, ürünlere veya iş süreçlerine kolay erişim sağlar. Web yazılımları, kullanıcılar için güçlü etkileşimli deneyimler oluşturmak üzere HTML, CSS, JavaScript, PHP, MySQL ve daha fazlası gibi birden çok yazılım dili ve teknolojisini birleştirir. İşletmeler web yazımlarının verimliliği artırma ve karları sağlama potansiyelini giderek daha fazla fark ediyor. Verilere...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 27 Aralık 2022
E-Ticaret Web Sitesinin Verimliliğini Artırmanın 6 Yolu Detay >> Web Tasarım En Popüler Yazılım Geliştirme Platformları Hangileridir?
Öğrenme ve gelişim, her meslekte başarılı olabilmek için bir gereklilik. Özellikle web tasarımı için çağın, gerekliliklerin, teknolojinin gelişimi mesleki anlamda sektörü de geliştirmekte. Bu gelişime ayak uyduramamak, mesleğin gerisinde kalmak anlamına gelmekte. Gelişimi desteklemek anlamında çeşitli bilgi kaynakları elbette bir ihtiyaç. Bu kaynaklara ulaşmak, soru sorabilmek hatta gerektiğinde yardım alabilmek ise öğrenmek için gereklilik. Bu...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 19 Aralık 2022
E-Ticaret Web Sitesinin Verimliliğini Artırmanın 6 Yolu Detay >> Web Tasarım Web Sitelerinde Devamlı Yaşanan Hatalar Nelerdir?
Pandeminin internet kullanımını ciddi oranda arttırdığı bir gerçek. Çoğu sektör ve çalışma ortamı da bu dönemde internet üzerinden ilerleyişini ve alt yapısını sağladı. Daha önce web sitesi ya da mobil uygulama ile hiç tanışmamış birçok kişi yine bu dönemde bu terimlerle haşır neşir oldu. İlgi ve odağın arttığı internet ve web mecrasında kullanım oranıyla da...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 11 Ekim 2022
E-Ticaret Web Sitesinin Verimliliğini Artırmanın 6 Yolu Detay >> Web Tasarım İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 5 Adım
Web tasarımcı olabilmek için çeşitli gereklilere haiz olmak her meslekte olduğu gibi, bu meslek içinde geçerli bir durum. Bu konu hakkında gereken beceri ve sorumluluklara değindiğim konuya web tasarımcı olmak için neler gereklidir? konusundan ulaşabilirsiniz. Bu yazımda ise iyi bir web tasarımcı olabilmek için gerekli olan adımları listeleyip mesleğe yeni başlayan ya da mesleğinde ilerlemek...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 1 Ekim 2022
E-Ticaret Web Sitesinin Verimliliğini Artırmanın 6 Yolu Detay >> Web Tasarım Web Tasarımcı Olmak için Neler Gereklidir?
Web tasarımcı olmak, işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sizi daha çok zora sokabilir. Bir web tasarımcı olarak başarılı olabilmek için ne tür bir bilgi ve yazılıma sahip olmanız gerekiyor? Web tasarımcı olmak için ne tür gereklililer olmalı? gibi soruları bu yazımda yer vererek işe nasıl başlanması gerekiği, sorumlulukları ve işin işleyişi hakkında bilgiler vermek istedim. Bu...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 25 Eylül 2022
E-Ticaret Web Sitesinin Verimliliğini Artırmanın 6 Yolu Detay >> Web Tasarım Web Kullanıcı Deneyiminde Yapılan Doğru ve Yanlışlar
Web tasarımı oluştururken kullanıcı deneyimini (UX) hafife almak başarız bir web sitesinin oluşmasında yapılan ilk adımlardandır. Web sitesi ile kolayca etkileşime girebilmek her ziyaretçinin ana hedefidir. Bu sebeple arayüz tasarımında tasarım olarak da sade ve anlaşılabilir olabilmek çok önemlidir. Bu yazıda kullanıcı deneyimi tasarımında yapılan bazı hata ve doğrular üzerine paylaşımda bulunmak istedim. Umarım web...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 20 Eylül 2022
E-Ticaret Web Sitesinin Verimliliğini Artırmanın 6 Yolu Detay >> Grafik TasarımWeb Tasarım Freelance Tasarımcılar için Kazanç Platformları
Yaşadığımız pandemi dönemiyle birlikte kazanç elde etmek isteyen freelance tasarımcıların sayısı da hızlı bir şekilde artış göstermeye başladı. Evde iş deneyimi yaşayan çoğu çalışan bu deneyimi sürekliliğe çevirdi ve iş akışını bu şekilde revize etti. Bu sayede freelance çalışan sayısı dünya çapında ciddi bir artış göstermiş durumda. Freelance sektöründede iş yapanlar iş sayısını artırmaya, sektöre...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 18 Eylül 2022
E-Ticaret Web Sitesinin Verimliliğini Artırmanın 6 Yolu Detay >> Grafik TasarımWeb Tasarım SVG Formatı Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?
Web tasarımda sıklıkla kullanılan GIF,PNG,JPEG formatlarına nazaran SVG, vektörel alt yapıya sahiptir. Piksel formatlı olmaması sebebiyle pikselleşme gibi çözünürlük kayıpları söz konusu değildir. XML ve vektörel tabanlı olması sebebiyle taranıp aynı zamanda sıkıştırılabilinir. SVG Formatı Nedir? İngilizce olarak Scalable Vector Graphics anlamına gelen SVG’nin Türkçe karşılığı Ölçeklenebilir Vektör Grafiği olarak çevirilebilir. XML tabanı sayesinde aslında...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 13 Eylül 2022
E-Ticaret Web Sitesinin Verimliliğini Artırmanın 6 Yolu Detay >> Web Tasarım Dikkat Çekici 6 Web Tasarım Renk Paleti
Web tasarımı çalışmalarında renk uyumluluğu olmassa olmazlardan. Tasarım bütünlüğü oluşturmakta sıkça baş vurulan renk paleti uyumluluğu sayesinde çekici web tasarımı işleri oluşturulabiliyor. Gözü yormayan, birlikte kullanılabilen ve bütünlük içeren renk paletleri web arayüz tasarımında başarı mümkün oluyor. Sıkça bir arada kullandığım çeşitli renk paletlerini derleyerek tasarımlarınızda kullanabileceğini düşündüm. Bu sebeple renklerle iligili başlıklarlala gruplayıp derlemeyi...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 8 Eylül 2022
YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü