Blog Sitelerinde Yapılmaması Gereken 10 Hata

Blog Sitelerinde Yapılmaması Gereken 10 Hata

Göze çarpan bir içerik oluşturmak online pazarlamanın en önemli öğelerinden biridir ve aynı zamanda yenilenen içerik akışını kurumsal bloglarda yayınlamanın en iyi yollarından biridir. Yapılan araştırmalarda görülmüştür ki, blogu olan firmalar %55 daha fazla ziyaretçi,%97 inbound link ve %434 daha fazla sayfa indekslenmesi oluşturmuştur. Pek çok firma blog sahibi olmanın bu güçlü etkisini fark etmeye başlamış olmasına rağmen, bu firmaların çoğu bu durumu doğru şekilde uygulayamayabilmektedir. Bu hatalardan sakınmanız için aşağıda pek çok firmanın düşebileceği yanılgılardan bahsedeceğiz.

Blog Web Sitelerinde Yapılan Hatalar

1-    Kurumsal Website’nizle Blog’unuzun Entegre Olmaması

Blog’unuz,blogger.com gibi ücretsiz blog platformlarında şirket websitenizin domaininden farklı bir domainde yayınlanıyor. Bu durum birkaç sebeple zarar verici olabilir. Öncelikle, yayınlanan her web sayfası arama motorlarında indekslenir ve online olarak kolayca bulunabilmenizi sağlar. Fakat kendi websitenize eklemediğiniz bu yeni içerikler sizin websiteniz yerine blogunuzu oluşturduğunuz siteye fayda sağlar. Sitenizin blogunu başka bir siteye yönlendirmeniz markanızın güvenilir olmadığı imajı verebilir. Blog’unuz için ayrı bir URL alsanız bile bu durum yine sitenize gelen ziyaretçileri ana sayfanızdan uzaklaştırır. Halbuki tam tersine blogunuz ziyaretçileri ana sayfanıza getirmeli. Bu durumu önlemek için bizim önerimiz blogunuz için bir sub-domain oluşturmanızdır. Yada blogunuzu ana sayfanızda bir klasörün altında oluşturarak da bu durumu çözebilirsiniz.

2-   Kendiniz Hakkında Çok Fazla İçerik Yayınlamak

Blogunuzda kendinizle ilgili veya ürün ve hizmetlerinizle ilgili çok fazla içerik paylaşmak iyi bir etki oluşturmaz, hatta ciddi anlamda liderlikten yoksun olduğunuz izlenimini oluşturur. Sitenize eğitici içerik bulma amaçla gelen ziyaretçiler sadece sizin ürünlerinizin ne kadar mükemmel olduğu bilgisine ulaşır. Sitenizde nadiren paylaşmanız gerekenler: ürün bilgileri, yazılım dökümantasyonu ve şirketi anlatan içerikler. Sitenizde sıkça paylaşmanız gerekenler:  yeni piyasa bilgileri, eğitici içerik ve en çok tutulan blog gönderileri. Ayrıca bu durumu düzeltmek için, blogunuz için düşündüğünüz içeriği değiştirin. Ürün odaklı içerik yerine eğitici, kendi endüstriniz hakkında bilgi verici ve merak uyandırıcı içerik oluşturmak için daha çok zaman ayırmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Böylece blogunuz zamanla bulunduğunuz endüstriyle ilgili bir kaynak haline gelecektir.

3-  Düzensiz Aralıklarla ve Tutarsız İçerik Yayınlamak

Buluğunuz var fakat düzenli olarak gönderiler yayınlamıyorsanız ve blogunuzu efektif yapacak yeterince makale yayınlamadıysanız, bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Blogunuzu güncellemeyi ihmal etmek potansiyel müşterilerinizi kaçırmanıza sebep olabilir. Bu durumu düzeltmek için en azından haftada bir kere blogunuza makale girmelisiniz.

4-  Konu Dışı veya Odak Dışı İçerik Göndermek

Blogunuz düzensizse, bir şeyler eksik gibi duruyorsa ve uygun bir teması yoksa,bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Açıkça tanımlanmış bir amacı olmadan blogunuz bir anlam ifade etmez. İnsanların blogunuzu takip etmeleri için onlara bir sebep verin. Blogunuz için konu belirlerken daha fazla zaman harcayın ve üzerine düşünün.

5-  İçerik Çeşitliliği Sunmamak

Sitenizde monoton bir içerik gidişatı varsa ve içerik çeşidinin azlığı okuyucuları sıkıyorsa bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Okuyucularınıza doğru bilgiyi sunmakla kalmayıp onlara bu bilgileri aynı zamanda ilgi çekici bir şekilde sunmalısınız.  Grafik, tablo, resim gibi farlı içerikler girerek ilgiyi blogunuzda tutabilirsiniz.

6-  Eğlenmeye ve Sohbete Teşvik Etme Başarısızlıkları

Blogunuz düşüncelerinizi paylaşmanın sadece bir yolu. Fakat ne yazık ki okuyucuların sohbete katılmaları ve etkileşimde bulunmaları gibi imkânlar sunmuyor. Blogunuzu takip edenler potansiyel müşterileriniz olabilir, bu nedenle onlara bu şekilde davranın. Blogunuzda yorum kısmını açık tutun, yorumları yönetmeye kalkmayın, yorum yapanların tanımlayıcı URL’ler bırakmasına izin verin, yorumları takip edin ve cevaplandırın, aldığınız feedback’leri takip edin ve uygun bir şekilde cevaplandırın, konuyla ilgili direkt sorular sorarak eğlenceli hale getirmeye teşvik edin.

7-  SEO Fırsatlarını İhmal Etmek

Arama motorlarında çıkabilmek için blogunuzun gücünden faydalanmayı ihmal ediyor olabilirsiniz. Blogunuzu anahtar kelimelerle optimize etmezseniz doğal arama sonuçlarındaki sıralamanız düşebilir. Bu durumdan kurtulmak için blogunuza özel anahtar kelimeler belirleyin ve blog içeriğinizi bu anahtar kelimelerle optimize edin.

8-  Kolay Uygulanabilir Önerilerin ihmali

Bu durumdaki temel sorun blogunuza değer kazandıracak eklemeleri gözden kaçırmaktan kaynaklanır. Mesela Abone Ol yada sosyal paylaşım butonlarını blogunuza eklemeyi unutursanız, pek çok potansiyel abonenizi ve paylaşılma fırsatlarını kaçırmış olursunuz. Unutmayın insanlara sayfanızda ne kadar çok paylaşma olanağı sağlarsanız o kadar geri dönüşümünü görürsünüz. Bu durumu düzeltmek için sitenizi gözden geçirin ve neler ekleyebileceğinize bir bakın. Genel olarak şunları eklemenizde fayda olabilir; RSS/Abone Ol butonları, sosyal paylaşım butonları, resimli içerikler, etiket ve meta açıklamalar, anahtar kelimelerle zenginleştirilmiş başlıklar, ana tema/liste, sosyal medya bağlantı seçenekleri, sosyal medya login’leri.

9-  Kaynak Gösterilmemiş İçerik Girilmesi

Daha önceki maddelerde de belirttiğimiz gibi blog içeriğimiz düzenli olarak güncellenmeli. İçerik yayınlamak o kadar kolay bir şey değildir, gerektiğinde kaynak göstermek gerekir. Sırf bu sebeple bir tek müşteri kaybetmenin bile bize zararı dokunacaktır. Sürekli orijinal içeri giremeyebilirsiniz. Fakat, bütünlüğü olan içerik paylaşmak, başka sektörlerden olan misafir blogcuların da paylaşım yapmasını hoş karşılamak ve işçilerin de bloga katkıda bulunmasına teşvik etmek bu durumdan korunmak için faydalı olacaktır.

10-  Sohbet Oluşturma Fırsatlarını Önemsememek

Potansiyel müşterilerinizle sık sık sohbet konuları oluşturmalı ve bu sohbetlere teşvik edici bildirimler yapmazsanız bu durumla karşılaşabilirsiniz. Bu da sizin gelecekteki ROI’nizi düşmesine sebep olabilir. Bu sohbetlere(CTA) blogunuzun üst veya yan tarafında yer verin. Eski blog konularına tekrar bir göz atın ve onlara da CTA ekleyin. Bu şekilde insanlar hala sizin blogunuzu okuyarak, paylaşarak, faydalanarak, blogunuzla ilgili kalmış olurlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Blog Sitelerinde Yapılmaması Gereken 10 Hata Detay >> Web Tasarım Web Sitelerinde Devamlı Yaşanan Hatalar Nelerdir?
Pandeminin internet kullanımını ciddi oranda arttırdığı bir gerçek. Çoğu sektör ve çalışma ortamı da bu dönemde internet üzerinden ilerleyişini ve alt yapısını sağladı. Daha önce web sitesi ya da mobil uygulama ile hiç tanışmamış birçok kişi yine bu dönemde bu terimlerle haşır neşir oldu. İlgi ve odağın arttığı internet ve web mecrasında kullanım oranıyla da...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 11 Ekim 2022
Blog Sitelerinde Yapılmaması Gereken 10 Hata Detay >> Web Tasarım İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 5 Adım
Web tasarımcı olabilmek için çeşitli gereklilere haiz olmak her meslekte olduğu gibi, bu meslek içinde geçerli bir durum. Bu konu hakkında gereken beceri ve sorumluluklara değindiğim konuya web tasarımcı olmak için neler gereklidir? konusundan ulaşabilirsiniz. Bu yazımda ise iyi bir web tasarımcı olabilmek için gerekli olan adımları listeleyip mesleğe yeni başlayan ya da mesleğinde ilerlemek...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 1 Ekim 2022
Blog Sitelerinde Yapılmaması Gereken 10 Hata Detay >> Web Tasarım Web Tasarımcı Olmak için Neler Gereklidir?
Web tasarımcı olmak, işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sizi daha çok zora sokabilir. Bir web tasarımcı olarak başarılı olabilmek için ne tür bir bilgi ve yazılıma sahip olmanız gerekiyor? Web tasarımcı olmak için ne tür gereklililer olmalı? gibi soruları bu yazımda yer vererek işe nasıl başlanması gerekiği, sorumlulukları ve işin işleyişi hakkında bilgiler vermek istedim. Bu...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 25 Eylül 2022
Blog Sitelerinde Yapılmaması Gereken 10 Hata Detay >> Web Tasarım Web Kullanıcı Deneyiminde Yapılan Doğru ve Yanlışlar
Web tasarımı oluştururken kullanıcı deneyimini (UX) hafife almak başarız bir web sitesinin oluşmasında yapılan ilk adımlardandır. Web sitesi ile kolayca etkileşime girebilmek her ziyaretçinin ana hedefidir. Bu sebeple arayüz tasarımında tasarım olarak da sade ve anlaşılabilir olabilmek çok önemlidir. Bu yazıda kullanıcı deneyimi tasarımında yapılan bazı hata ve doğrular üzerine paylaşımda bulunmak istedim. Umarım web...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 20 Eylül 2022
Blog Sitelerinde Yapılmaması Gereken 10 Hata Detay >> Grafik TasarımWeb Tasarım Freelance Tasarımcılar için Kazanç Platformları
Yaşadığımız pandemi dönemiyle birlikte kazanç elde etmek isteyen freelance tasarımcıların sayısı da hızlı bir şekilde artış göstermeye başladı. Evde iş deneyimi yaşayan çoğu çalışan bu deneyimi sürekliliğe çevirdi ve iş akışını bu şekilde revize etti. Bu sayede freelance çalışan sayısı dünya çapında ciddi bir artış göstermiş durumda. Freelance sektöründede iş yapanlar iş sayısını artırmaya, sektöre...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 18 Eylül 2022
Blog Sitelerinde Yapılmaması Gereken 10 Hata Detay >> Grafik TasarımWeb Tasarım SVG Formatı Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?
Web tasarımda sıklıkla kullanılan GIF,PNG,JPEG formatlarına nazaran SVG, vektörel alt yapıya sahiptir. Piksel formatlı olmaması sebebiyle pikselleşme gibi çözünürlük kayıpları söz konusu değildir. XML ve vektörel tabanlı olması sebebiyle taranıp aynı zamanda sıkıştırılabilinir. SVG Formatı Nedir? İngilizce olarak Scalable Vector Graphics anlamına gelen SVG’nin Türkçe karşılığı Ölçeklenebilir Vektör Grafiği olarak çevirilebilir. XML tabanı sayesinde aslında...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 13 Eylül 2022
Blog Sitelerinde Yapılmaması Gereken 10 Hata Detay >> Web Tasarım Dikkat Çekici 6 Web Tasarım Renk Paleti
Web tasarımı çalışmalarında renk uyumluluğu olmassa olmazlardan. Tasarım bütünlüğü oluşturmakta sıkça baş vurulan renk paleti uyumluluğu sayesinde çekici web tasarımı işleri oluşturulabiliyor. Gözü yormayan, birlikte kullanılabilen ve bütünlük içeren renk paletleri web arayüz tasarımında başarı mümkün oluyor. Sıkça bir arada kullandığım çeşitli renk paletlerini derleyerek tasarımlarınızda kullanabileceğini düşündüm. Bu sebeple renklerle iligili başlıklarlala gruplayıp derlemeyi...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 8 Eylül 2022
Blog Sitelerinde Yapılmaması Gereken 10 Hata Detay >> Web Tasarım En Güncel 6 Web Tasarımı Trendi
Herşeyin kendini güncellediği günümüzde tasarımın yerinde sayması elbet düşünülemez. Kullanıcı kitlelerine göre hazırlanan tasarım yıllar içerisinde çeşitli akımlardan etkilenerek, o kitlenin görsel ihtiyacına hitap etmektedir. Buna tasarım trendi denilmektedir. Konu web tasarımı olduğunda, tasarım trendleri belirli dönemlerde değişiklik gösterebilmektedir. Mühim olan hedef kitleyi doğru web tasarım trendi ile buluşturabilmektedir. Burada da içerik ya da sektörün...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 27 Ağustos 2022
Blog Sitelerinde Yapılmaması Gereken 10 Hata Detay >> Web Tasarım E-Ticaret Web Sitesinin Verimliliğini Artırmanın 6 Yolu
E-ticaret firmaları müşterileri çekmek için ücretsiz kargo, sadakat indirimleri, kuponlar ve daha pek çok kampanyaları denerler. Ancak bazen, web tasarımının müşterileri çekmede büyük bir fark yaratabileceğini gözden kaçırmaktadırlar. Sayfa duyarlılığı, sayfa hızı, gezinme, SEO dostu olma vb. konular e-ticaret web sitesi için çok önemli kriterlerdir. Çünkü bu faktörlerden herhangi birinde eksikseniz, çok fazla kullanıcı trafiği...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 17 Ağustos 2022
YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü