Freelance Tasarımcılar için Kazanç Platformları

Freelance Tasarımcılar için Kazanç Platformları

Yaşadığımız pandemi dönemiyle birlikte kazanç elde etmek isteyen freelance tasarımcıların sayısı da hızlı bir şekilde artış göstermeye başladı. Evde iş deneyimi yaşayan çoğu çalışan bu deneyimi sürekliliğe çevirdi ve iş akışını bu şekilde revize etti. Bu sayede freelance çalışan sayısı dünya çapında ciddi bir artış göstermiş durumda. Freelance sektöründede iş yapanlar iş sayısını artırmaya, sektöre yeni girenler ise yeni müşteriler elde etmeye çalışmakta.

Hal böyle olunca iş alımı yapabilmek önemli bir durum halini alıyor. Bu aşamada freelance olarak çalışanların yardımına koşan birçok kazanç platformu bulunuyor. Üstelik bu platformların bazılarından döviz ile kazanç sağlamak mümkün.

Freelance tasarımcılar için iş imkanı sağlayacak ve iş ilanı yayınlanabilecek bazı kaliteli platformlara yer vermek istedim. Üstelik freelance web tasarımcı ya da grafik tasarımcı olmanızı gerektirmeden, uzaktan yapılabilen serbest işler içinde bu platformları kullabilmeniz mümkün.

Bu platformlar için dikkat edilmesi gereken bir konu ise komisyon oranları. Kimi freelance platformlarında komisyon oranları yarı yarıya olabiliyorken kimilerinde bu oran yüzde 20’lerde olabiliyor. Bu sebeple üyelik ve portfolyo oluştururken bu konuyu dikkate almanızda fayda olacaktır.

Bu freelance kazanç platformlarını yerli ve global olarak 2 gruba ayırarak paylaşıyorum. Yabancı diliniz varsa özellikle global freelance kazanç sitelerinde üyelik oluşturmanızı tavsiye ederim.

Global Freelance Tasarımcı Platformları

Freelancer

Türkçe dil desteği olan Freelancer.com proje teklifi usülü ile çalışmakta. Oluşturduğunuz Freelancer üyeliğinden hemen sonra açık iş ilanlarını görüntüleyip bu ilanlara fiyat teklifi verebiliyorsunuz. Ücretsiz sürümü için ayda 6 adet fiyat teklifi verebiliyorken, ücretli paketlere geçerek bu işlemi sınırsız yapabilmeniz mümkün.

Global bazda en çok freelancer ın tercih ettiği platform olan Freelancer.com, güvenlik adımlarıyla da hesabınızı güven altına alıyor. Profil oluştururken telefon, mail, kimlik ve ödeme bölümlerinin doğrulanması istenmekte.

Kayıt olurken kimlik, telefon, ödeme, mail doğrulamalarının hepsini yapmanızı istiyor. Bu sebeple bu platforma üye olurken biraz zaman ayırmanız gerekmekte.

Fiverr

Euro olarak kazanç sağlanan global bir freelance platformu. İş akışınıza göre oluşturduğunuz hizmet ilanları ile müşterinin sizinle irtibata geçmesini sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca portfolyonuzu oluşturup müşterilerin sizin ve çalışmalarınız hakkında bilgi sahibi olabilmesini sağlayabiliyorsunuz.

UpWork

Mesleki becerinize göre guruplandırıldığınız, iş ilanları üzerinden iş alımları yapabildiğiniz, saatlik ücretiniz ile ücretlendirildiğiniz bir platform. Yine dolar üzerinden kazanç sağlıyorsunuz. Tabiki en sevdiğimiz 😉

Yerli Freelance Tasarımcı Platformları

İdemama

Daha çok freelance grafik tasarımcılara hitap eden fakat diğer freelancer gruplarının da iş alımı yapabileceği bir yerli platform. Uzun süredir faaliyet gösterdiğini söyleyebilirim. Diğer platformlar kadar gündemde olmasa da birçok projenin yürütüldüğünü devam eden ve tamamlanan projelerden görmek mümkün.

Tasarım yarışması mantığında olan İdemama’da proje sahibi tarafından projeye ait bilgiler veriliyor. Bu bilgiler ile çalışmayı gerçekleştiren freelancer çalışmalarını sisteme yüklüyor. Proje sahibi hangi çalışmayı istiyorsa bu çalışmalar arasından seçip projeyi tamamlıyor.

Bionluk

Fiverr ile benzer bir mantıkta olan yerli freelance platformu Bionluk’da freelancerlar hizmet verdiği ilanları oluşturup müşterinin o ilan ile iş alımı yapmasını beklemekte. İş alımında özellikle portfolyonuz ve daha önce aldığınız işlerin geri dönüşleri etken rol oynamakta. Bu sebeple özellikle porfolyo alanlarını iyi bir şekilde doldurmaya özen göstermenizde fayda var.

R10

Bir webmaster forumu olan R10 üzerinden freelance web tasarımcı ya da grafik tasarımcı olarak iş alımı yapabilmeniz mümkün. Kimlik onayı konusunda katı olan web sitesinde onay için bir sitenizin olması ve kimliğinizi onaylatmanız gerekmekte. Sistem üzerindeki ticaret puanı da iş alımında önemli ölçüde rol oynuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Freelance Tasarımcılar için Kazanç Platformları Detay >> Grafik Tasarım Sosyal Medyada Kullanılan Ölçüler Nelerdir? (2023)
Hayatımızın değişmez bir parçası haline gelen sosyal medya, geniş kitlelerin artık bir yaşam biçimi halinde Çoğu anımızı paylaştığımız, takip ettiğimiz hesapları düzenli olarak incelediğimiz bir günümüz artık geçmiyor. Kurumsal olarak düşündüğümüzde Instagram ve Facebook hesabı olmayan bir işletmenin olduğunu artık düşünmek zor. Reklam yatırımlarının çoğu da artık sosyal medyalar üzerinden ilerlemekte. Hal böyle olunca sosyal...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 13 Ocak 2023
Freelance Tasarımcılar için Kazanç Platformları Detay >> Web Tasarım Web Yazılımları Neden Programlardan Daha Çok Tercih Ediliyor?
Web yazılımları , kullanıcılara web tarayıcıları aracılığıyla bilgilere, ürünlere veya iş süreçlerine kolay erişim sağlar. Web yazılımları, kullanıcılar için güçlü etkileşimli deneyimler oluşturmak üzere HTML, CSS, JavaScript, PHP, MySQL ve daha fazlası gibi birden çok yazılım dili ve teknolojisini birleştirir. İşletmeler web yazımlarının verimliliği artırma ve karları sağlama potansiyelini giderek daha fazla fark ediyor. Verilere...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 27 Aralık 2022
Freelance Tasarımcılar için Kazanç Platformları Detay >> Web Tasarım En Popüler Yazılım Geliştirme Platformları Hangileridir?
Öğrenme ve gelişim, her meslekte başarılı olabilmek için bir gereklilik. Özellikle web tasarımı için çağın, gerekliliklerin, teknolojinin gelişimi mesleki anlamda sektörü de geliştirmekte. Bu gelişime ayak uyduramamak, mesleğin gerisinde kalmak anlamına gelmekte. Gelişimi desteklemek anlamında çeşitli bilgi kaynakları elbette bir ihtiyaç. Bu kaynaklara ulaşmak, soru sorabilmek hatta gerektiğinde yardım alabilmek ise öğrenmek için gereklilik. Bu...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 19 Aralık 2022
Freelance Tasarımcılar için Kazanç Platformları Detay >> Grafik Tasarım Grafik Tasarımda Hangi Programlar Kullanılır? Farkları Nelerdir?
Grafik tasarımcı için program en önemli silahlardan biridir. Programı iyi kullanabilmek işi hızlandırmak ve iyi tamamlamak adına büyük fayda sağlar. Kullanılan grafik tasarım programları grafik tasarımcı için ne kadar bir araç olsa da, iyi şekilde ve profesyonelce kullanılması iş ve işleyiş için büyük fayda sağlamaktadır. Tasarımcı için öncelikle yaratıcılık ve estetik düşünce yeteneği önemli olsa...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 12 Aralık 2022
Freelance Tasarımcılar için Kazanç Platformları Detay >> Grafik Tasarım Vektörel Türkçe 2023 Takvimleri
2023 yılına yaklaştığımız Aralık 2o22 ayında bir sonraki yıl olan 2023 için baskı ya da dijital ortam için takvim gerekliliği hat safhaya çıkmakta. Çeşitli promosyon ürünlerinde ya da takvim olarak kullanmak isteyenler için Türkçe vektörel formattaki takvimi sizler için derledim. Türkçe ve vektörel formatta olan 2023 takvimini PDF formatında hazırladım. Adobe Illustrator, Corel Draw gibi...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 9 Aralık 2022
Freelance Tasarımcılar için Kazanç Platformları Detay >> Grafik Tasarım Kros ve Register Renk Nedir? Neden Kullanılır?
Baskının temelini oluşturan CMYK renk skalası 4 renkten oluşmaktadır. Renk ayrımı esnasında çalışma CMYK basılacaksa bu 4 farklı renk için 4 farklı kalıp alınmaktadır. Baskınının temeli bu şekilde oluşmaktadır. Kros Nedir? Nasıl Kullanılır? CMYK renk skalası için düşünüldüğünde, baskı öncesi 4 farklı renge ayrılan çalışma baskıda tekrar üst üste bindirilerek oturması gerekmektedir. Baskı esnasında kayma...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 28 Kasım 2022
Freelance Tasarımcılar için Kazanç Platformları Detay >> Web Tasarım Web Sitelerinde Devamlı Yaşanan Hatalar Nelerdir?
Pandeminin internet kullanımını ciddi oranda arttırdığı bir gerçek. Çoğu sektör ve çalışma ortamı da bu dönemde internet üzerinden ilerleyişini ve alt yapısını sağladı. Daha önce web sitesi ya da mobil uygulama ile hiç tanışmamış birçok kişi yine bu dönemde bu terimlerle haşır neşir oldu. İlgi ve odağın arttığı internet ve web mecrasında kullanım oranıyla da...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 11 Ekim 2022
Freelance Tasarımcılar için Kazanç Platformları Detay >> Web Tasarım İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 5 Adım
Web tasarımcı olabilmek için çeşitli gereklilere haiz olmak her meslekte olduğu gibi, bu meslek içinde geçerli bir durum. Bu konu hakkında gereken beceri ve sorumluluklara değindiğim konuya web tasarımcı olmak için neler gereklidir? konusundan ulaşabilirsiniz. Bu yazımda ise iyi bir web tasarımcı olabilmek için gerekli olan adımları listeleyip mesleğe yeni başlayan ya da mesleğinde ilerlemek...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 1 Ekim 2022
Freelance Tasarımcılar için Kazanç Platformları Detay >> Web Tasarım Web Tasarımcı Olmak için Neler Gereklidir?
Web tasarımcı olmak, işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sizi daha çok zora sokabilir. Bir web tasarımcı olarak başarılı olabilmek için ne tür bir bilgi ve yazılıma sahip olmanız gerekiyor? Web tasarımcı olmak için ne tür gereklililer olmalı? gibi soruları bu yazımda yer vererek işe nasıl başlanması gerekiği, sorumlulukları ve işin işleyişi hakkında bilgiler vermek istedim. Bu...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 25 Eylül 2022
YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü