Web Yazılımları Neden Programlardan Daha Çok Tercih Ediliyor?

Web Yazılımları Neden Programlardan Daha Çok Tercih Ediliyor?

Web yazılımları , kullanıcılara web tarayıcıları aracılığıyla bilgilere, ürünlere veya iş süreçlerine kolay erişim sağlar. Web yazılımları, kullanıcılar için güçlü etkileşimli deneyimler oluşturmak üzere HTML, CSS, JavaScript, PHP, MySQL ve daha fazlası gibi birden çok yazılım dili ve teknolojisini birleştirir.

İşletmeler web yazımlarının verimliliği artırma ve karları sağlama potansiyelini giderek daha fazla fark ediyor. Verilere internet bağlantısı olan herhangi bir yerden erişmek, erişimlerini fiziksel mekanların ötesine taşımak isteyen işletmeler için programlar yerine web yazılımlarını cazip hale getirdi.

Web yazılımlarının pazar payı 2019’da 1,13 milyar dolardı ve 2027’de 10,44 milyar dolara çıkması beklendiğini de hatırlatmak gerekli.

Peki Web Yazılımlarının Masaüstü Programlara Göre Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

1- Tasarruf

Masaüstü programlarına kıyasla web yazılımları sunduğu benzersiz avantajları ve maliyet tasarruflarını giderek daha fazla fark ettiriyor.

Bu değişimin ana nedenlerinden bir pahalı donanım veya ek yazılım lisanslarına ihtiyaç olmadığından, web tabanlı yazılımlar için ön maliyetler genellikle geleneksel yazılımlardan sağladığı maddi avantajdır.

Ayrıca daha az BT desteği ve manuel güncelleme gerektirdiklerinden, web uygulamalarında devam eden bakım maliyetleri genellikle çok daha düşüktür.

Web tabanlı yazılımlar hızla ölçeklendirilebilir ve teknoloji ilerledikçe yükseltmeler veya değiştirmeler için büyük harcamalar gerektirmez. Sonuç olarak, kısa ve uzun vadede geleneksel yazılım çözümlerinden çok daha uygun maliyetlidirler.

2- Güvenlik

Web yazılımlarına yönelimin üçüncü nedeni, gelişmiş güvenliktir. Web yazılımları, aynı düzeyde veya çoğu durumda geleneksel yazılım programlarını aşan yüksek düzeyde koruma sunar.

Şifreleme, kredi kartı numaraları veya parolalar gibi kullanıcı tarafından sağlanan bilgileri okunamaz bir biçime dönüştürdüğü için web uygulaması verilerinin korunmasında hayati bir rol oynar.

3- Güncelleme

Web yazılımları ile artık programların manuel olarak güncellemesi ve bakımının yapılması gerekmiyor. Yazılım sağlayıcı, web yazılımlarının en son güvenlik yamaları ve hata düzeltmeleriyle güncel kalmasını sağlayarak tüm ağır işleri üstlenir.

Sağlayıcılar, web yazılımlarını otomatik olarak güncelleyerek, işletmelerin her zaman yazılımlarının en son sürümüne erişebilmelerini sağlayabilir.

Bu, manuel güncellemeler veya yama hataları nedeniyle kesinti süresini azaltırken güvenlik tehditlerinden kaçınmalarına olanak tanır.

4- Erişilebilirlik

Web yazılımları, internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan daha fazla erişilebilirlik sağladıkları için masaüstü programlarına göre bu konuda daha avantajlıdır.

Bu çalışanların önemli bilgilere ve araçlara dünyanın her yerinden erişebileceği anlamına gelmektedi.r

Ayırca web yazılımları ile artık işletim sistemleri ve cihazlar arasındaki uyumluluk sorunları hakkında endişelenmesine gerek yoktur. Bir müşteri veya çalışan hangi cihazı kullanırsa kullansın, herhangi bir ek yazılım indirmeden aynı bilgilere erişebilir.

Bu, müşterilerin çevrimiçi alışveriş yapmasını ve satın alma işlemini gerçekleştirmesini veya çalışanların uzaktan işbirliği yapmasını çok daha kolaylaştırır.

5- Entegrasyon

Web uygulamalarının en iyi yanlarından biri, diğer program ve araçlarla çalışabilmeleridir.

Diğer yazılım ve hizmetlerle entegrasyon, web yazılımlarının kullanıcılar tarafından daha verimli kullanılmasına olanak tanıyarak birden fazla kaynaktan veri içeren süreçleri basitleştirir.

Örneğin, bir web uygulaması ile ERP sistemleri arasındaki entegrasyon, her iki sistemdeki verilere hızlı ve kolay bir şekilde erişilmesini sağlayabilir.

Satış ekiplerinin, farklı sistemler arasında geçiş yapmadan veya ERP sistemine manuel olarak veri girişi yapmadan müşteri bilgilerine ulaşmasını sağlar.

Bu, bir kuruluştaki departmanların verimliliğini artırmaya yardımcı olur.

6- Özelleştirme

Web yazılımları özelleştirme yetenekleri için muazzam bir potansiyel sağlar. Bir kuruluşun özel ihtiyaçlarını karşılamak için web yazılımlarını özelleştirme yeteneği, birçok kuruluşun bu platformlara geçiş yapmasının nedenlerindendir.

Kullanıcılar, bir web yazılımını özelleştirerek, tam olarak nasıl görünmesini ve çalışmasını istediklerini tanımlayarak, uygulamalarını şirketlerinin gereksinimlerine göre uyarlamalarına olanak tanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Web Yazılımları Neden Programlardan Daha Çok Tercih Ediliyor? Detay >> Web Tasarım En Popüler Yazılım Geliştirme Platformları Hangileridir?
Öğrenme ve gelişim, her meslekte başarılı olabilmek için bir gereklilik. Özellikle web tasarımı için çağın, gerekliliklerin, teknolojinin gelişimi mesleki anlamda sektörü de geliştirmekte. Bu gelişime ayak uyduramamak, mesleğin gerisinde kalmak anlamına gelmekte. Gelişimi desteklemek anlamında çeşitli bilgi kaynakları elbette bir ihtiyaç. Bu kaynaklara ulaşmak, soru sorabilmek hatta gerektiğinde yardım alabilmek ise öğrenmek için gereklilik. Bu...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 19 Aralık 2022
Web Yazılımları Neden Programlardan Daha Çok Tercih Ediliyor? Detay >> Web Tasarım Web Sitelerinde Devamlı Yaşanan Hatalar Nelerdir?
Pandeminin internet kullanımını ciddi oranda arttırdığı bir gerçek. Çoğu sektör ve çalışma ortamı da bu dönemde internet üzerinden ilerleyişini ve alt yapısını sağladı. Daha önce web sitesi ya da mobil uygulama ile hiç tanışmamış birçok kişi yine bu dönemde bu terimlerle haşır neşir oldu. İlgi ve odağın arttığı internet ve web mecrasında kullanım oranıyla da...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 11 Ekim 2022
Web Yazılımları Neden Programlardan Daha Çok Tercih Ediliyor? Detay >> Web Tasarım İyi Bir Web Tasarımcı Olmak İçin 5 Adım
Web tasarımcı olabilmek için çeşitli gereklilere haiz olmak her meslekte olduğu gibi, bu meslek içinde geçerli bir durum. Bu konu hakkında gereken beceri ve sorumluluklara değindiğim konuya web tasarımcı olmak için neler gereklidir? konusundan ulaşabilirsiniz. Bu yazımda ise iyi bir web tasarımcı olabilmek için gerekli olan adımları listeleyip mesleğe yeni başlayan ya da mesleğinde ilerlemek...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 1 Ekim 2022
Web Yazılımları Neden Programlardan Daha Çok Tercih Ediliyor? Detay >> Web Tasarım Web Tasarımcı Olmak için Neler Gereklidir?
Web tasarımcı olmak, işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sizi daha çok zora sokabilir. Bir web tasarımcı olarak başarılı olabilmek için ne tür bir bilgi ve yazılıma sahip olmanız gerekiyor? Web tasarımcı olmak için ne tür gereklililer olmalı? gibi soruları bu yazımda yer vererek işe nasıl başlanması gerekiği, sorumlulukları ve işin işleyişi hakkında bilgiler vermek istedim. Bu...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 25 Eylül 2022
Web Yazılımları Neden Programlardan Daha Çok Tercih Ediliyor? Detay >> Web Tasarım Web Kullanıcı Deneyiminde Yapılan Doğru ve Yanlışlar
Web tasarımı oluştururken kullanıcı deneyimini (UX) hafife almak başarız bir web sitesinin oluşmasında yapılan ilk adımlardandır. Web sitesi ile kolayca etkileşime girebilmek her ziyaretçinin ana hedefidir. Bu sebeple arayüz tasarımında tasarım olarak da sade ve anlaşılabilir olabilmek çok önemlidir. Bu yazıda kullanıcı deneyimi tasarımında yapılan bazı hata ve doğrular üzerine paylaşımda bulunmak istedim. Umarım web...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 20 Eylül 2022
Web Yazılımları Neden Programlardan Daha Çok Tercih Ediliyor? Detay >> Grafik TasarımWeb Tasarım Freelance Tasarımcılar için Kazanç Platformları
Yaşadığımız pandemi dönemiyle birlikte kazanç elde etmek isteyen freelance tasarımcıların sayısı da hızlı bir şekilde artış göstermeye başladı. Evde iş deneyimi yaşayan çoğu çalışan bu deneyimi sürekliliğe çevirdi ve iş akışını bu şekilde revize etti. Bu sayede freelance çalışan sayısı dünya çapında ciddi bir artış göstermiş durumda. Freelance sektöründede iş yapanlar iş sayısını artırmaya, sektöre...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 18 Eylül 2022
Web Yazılımları Neden Programlardan Daha Çok Tercih Ediliyor? Detay >> Grafik TasarımWeb Tasarım SVG Formatı Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?
Web tasarımda sıklıkla kullanılan GIF,PNG,JPEG formatlarına nazaran SVG, vektörel alt yapıya sahiptir. Piksel formatlı olmaması sebebiyle pikselleşme gibi çözünürlük kayıpları söz konusu değildir. XML ve vektörel tabanlı olması sebebiyle taranıp aynı zamanda sıkıştırılabilinir. SVG Formatı Nedir? İngilizce olarak Scalable Vector Graphics anlamına gelen SVG’nin Türkçe karşılığı Ölçeklenebilir Vektör Grafiği olarak çevirilebilir. XML tabanı sayesinde aslında...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 13 Eylül 2022
Web Yazılımları Neden Programlardan Daha Çok Tercih Ediliyor? Detay >> Web Tasarım Dikkat Çekici 6 Web Tasarım Renk Paleti
Web tasarımı çalışmalarında renk uyumluluğu olmassa olmazlardan. Tasarım bütünlüğü oluşturmakta sıkça baş vurulan renk paleti uyumluluğu sayesinde çekici web tasarımı işleri oluşturulabiliyor. Gözü yormayan, birlikte kullanılabilen ve bütünlük içeren renk paletleri web arayüz tasarımında başarı mümkün oluyor. Sıkça bir arada kullandığım çeşitli renk paletlerini derleyerek tasarımlarınızda kullanabileceğini düşündüm. Bu sebeple renklerle iligili başlıklarlala gruplayıp derlemeyi...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 8 Eylül 2022
Web Yazılımları Neden Programlardan Daha Çok Tercih Ediliyor? Detay >> Web Tasarım En Güncel 6 Web Tasarımı Trendi
Herşeyin kendini güncellediği günümüzde tasarımın yerinde sayması elbet düşünülemez. Kullanıcı kitlelerine göre hazırlanan tasarım yıllar içerisinde çeşitli akımlardan etkilenerek, o kitlenin görsel ihtiyacına hitap etmektedir. Buna tasarım trendi denilmektedir. Konu web tasarımı olduğunda, tasarım trendleri belirli dönemlerde değişiklik gösterebilmektedir. Mühim olan hedef kitleyi doğru web tasarım trendi ile buluşturabilmektedir. Burada da içerik ya da sektörün...
0 Yorum Yunus H. Parlar · 27 Ağustos 2022
YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü