Whatsapp Bilgisayara Nasıl Yüklenir?

 • Yazar: YP
 • Tarih: 23 Aralık 2012
 • Kategori: Teknoloji
9

Son zamanlarda özellikle akıllı telefon sahiplerinin vazgeçilmez uygulamalarından Whatsapp. Özellikle mesajlaşmanın ücretsiz oluşu, çoğu telefona sunduğu destek ile “mesajlaşmayı sevenlerin en sevdiği uygulama” desek yanlış bir kelime olmaz sanırım. Telefon dışında günün büyük bir bölümünü bilgisayarda geçirenler ya da bilgisayardan daha rahat yazışmak isteyenler için Whatsapp’ı bilgisayara yükleyip çalıştırmaları artık mümkün.

Bilgisayar Üzerinden WhatsApp Nasıl Kullanılır?

Aslında bilgisayar üzerinden WhatsApp uygulamasını kullanmak o kadar da imkansız değil. WhatsApp destekli bir cep telefonu modeliniz olmasa dahi, WhatsApp kullanabilirsiniz. İşte bunun adımları;

1- Android EmulatorKurulumu: YouWave

İlk etapta bilgisayar üzerinde çalışabilecek Android emulator yazılımına gerek duracağız. Bunun için elbet Android SDK kullanabilirdik. Ancak Android SDK çok yavaş çalışıyor. Bu nedenle YouWave adındaki emulatorü kullanacağız.

İlk adım olarak YouWave emulatörü indirip, bilgisayara kurmanız gerekiyor. Kurulum dosyası için buradaki adresi ziyaret etmelisiniz.

Unutmadan! Youwave uygulaması sadece 7 günlük deneme sürümü olarak geliyor. 101MB boyutunda ve lisans ücreti 15$. Kurulumdan sonra Android 2.3.4 sürümünü kullanıyor olacaksınız. Ayrıca Android SDK’ya göre çok daha hızlı olduğunun da altını çizmek gerekli.

2- WhatsApp Uygulamasını Youwave ile İndirmek ve Yüklemek

Sıra geldi WhatsApp’i Youwave’e nasıl indirebileceğinize. Öncelikle Youwave içerisinde tarayıcıyı açın ve şu adrese gidin: http://www.whatsapp.com/android/

Buradaki “Download Now” düğmesine tıkladığınızda WhatsApp uygulamasını Youwave ile indirmeye başlayacaksınız. İndirme işlemi bittikten sonra üzerine tıklayın ve kurulum işlemine başlayın.

Yükleme işlemi sona erdi. Şimdi sıra geldi WhatsApp’yi nasıl aktif edeceğinize.

3- WhatsApp’ı Aktif Etmek

Aktivasyon işlemine geçmeden önce WhatsApp uygulamasını açın. Listeden “Turkey” seçin ve alt tarafa cep numaranızı yazın. Sonrasında “ok” düğmesine basın. Cep telefonunuza SMS olarak onay kodu gelecektir. Bu kodu unutmayın.

Yaklaşık 5 dk boyunca onaylamaya çalışacaktır WhatsApp. Çünkü gerçek bir telefonda sms gelir gelmez WhatsApp onay işlemini gerçekleştiriyor. Ancak biz emulatör üzerinde çalıştığımızdan dolayı, sms i göremeyecektir. Bu sebeple doğrulama işlemini atlayabiliriz ya da 5 dk boyunca bekleyebiliriz. Her ikisinin de sonrasında aşağıdaki ekran gelecektir.

Yukarıdaki ekranda “Call Me” düğmesine tıklayın. Kısa bir süre sonra telefonunuz çalacak ve az önce sms ile gelen kod, otomatik olarak telefonda seslendirilecektir. Ve o esnada kodu girebileceğiniz ekran görüntülenecektir. Acele edin ve kodu girin.

Onay kısmını da geçtiniz. Artık WhatsApp’yi kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat daha öncesinde Youwave ile kurulu gelen Android üzerindeki rehbere, kayıtlarınızı eklemeyi unutmayın. Aksi taktirde WhatsApp listesinde görüşme yapabileceğiniz kimse çıkmayacaktır.

Aynı zamanda telefon üzerindende çalışır mı?

Maalesef! Hem Bilgisayar üzerinden, hem de cep telefonu üzerinden WhatsApp aynı anda kullanılamıyor.

DÜZENLEME:

Eğer amacınız WhatsApp’ı bilgisayara yüklemek ve cep telefonu bağlantısı gerekmezsizin mesajlaşmaksa, yukarıda belirtilen şekilde WhastApp’ı yükleyebilirsiniz. 2015 yılında yayınlanan WhatsApp Web servisiyle bilgisayar üzerinden de WhatsApp’ı kullanabilmektesiniz. Eğer sadece bilgisayar üzerinden WhatsApp’ı kullanmak istiyorsanız bu konumuzu inceleyebilirsiniz. “WhatsApp Web Üzerinden Nasıl Kullanılır?

Etiketler:, , ,

Benzer Yazılar

Yorum Yaz

*

"Whatsapp Bilgisayara Nasıl Yüklenir?" 9 yorum yapıldı

 1. Özlem Kılıç diyor ki:

  Merhabalar.
  Bilgilendirme için teşekkür ederim :)
  Bi sorum olacak.
  Android rehberine tek tek mi ekleyeceğim?
  Öyleyse baya zor bütün rehberi eklemek öyle değil mi? :D
  Senkronize yapamıyorum, yardımcı olursanız sevinirim :)

 2. seyfullah diyor ki:

  tşk. arkadaşım. bu adımları izleyerek kurucam inş. çok faydalı bir anlatım olmuş. :) eywallah:)

 3. berzan diyor ki:

  nasıl iniyo wtsaap

 4. YP diyor ki:

  Özlem hanım maalesef tek tek rehberi girmemiz gerekmekte. Zorluğunun farkındayım ama elimizdeki imkanlar maalesef bu şekilde. :)

 5. YP diyor ki:

  Yukarıdaki açıklamayı okuyacak olursanız Whatsapp’ı indirip, kullanıyor olacaksınız.

 6. arda diyor ki:

  ya bir sorum olacak oradaki indirme imleçleri ücretli ne yapmalıyım?
  birisi 14 euro birisi19 euro

 7. YP diyor ki:

  Sevgili Arda,

  Ücretsiz 7 günlük deneme sürümünü herhangi birine tıklayarak indirebilirsin. 7 gün sonra senden programını linsanslamanı istiyecektir zaten.

 8. Leyla diyor ki:

  Merhaba benim bir sorum olacak , leptopa whatsapp yuklene bilirmi ?? Cevap bekliyorum.

 9. YP diyor ki:

  Merhaba Leyla Hanım,

  Kullandığınız laptopda windows işletim sistemi mevcutsa, yukarıda bulunan açıklamadaki gibi yükleme yapabilirsiniz.

Reklam ve Sponsorluk

 • Grafik Tasarım
 • Grafik Tasarım
 • Reklam Verin
 • Reklam Verin

Evden Tasarım Facebook’ta

Sosyal Medya