Web Sitem Mobil Cihazlara Uyumlu Mu?

0

Bilgisayarın hegemonyasında olan web tasarımı sektörü, akıllı telefonların kullanım oranlarının patlaması sonucu mobil sektöre de hizmet vermek zorunda kalmıştır. Bu zorunluluk ile bilgisayar ve akıllı telefonların ekran farklılıkları Responsive dediğimiz tasarım anlayışını doğurmuştur. Responsive’ in ne olduğunu Responsive Web Tasarımı Nedir? başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Olaya tasarım dışından yaklaşıp birde Google gözüyle bakacak olursak, yaptığı açıklamayla 21 Nisan itibariyle arama motoru üzerinden mobil cihazlarla yapılacak aramalarda, mobil uyumlu web tasarımı olan sitelere sıralamada daha üst sıralarda yer verileceği belirtildi. Bu şu demek oluyor;

Eğer web siteniz mobil uyuma sahipse, yani mobil cihazlarda tasarım ekrana göre stabil oluyorsa, özetle Resposive ise Google mobil cihazlar üzerinden yapılacak aramalarda sitenizi diğerlerinin üzerinde sıralıyor.

Peki web sitenizin mobil uyumluluğunu nasıl test edebilirsiniz?

Google web sitenizin mobil uyumluluğunu test edebilmeniz için sizlere sunmuş olduğu iki farklı araç bulunmakta.

1- Sadece birkaç sayfayı test etmek istiyorsanız Mobile-Friendly test aracını kullabilirsiniz.

2- Kopmle web sitenizi test ederek mobil uyumlu hale getirmek istiyorsanız Mobile Usability Report aracını kullanabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum Yaz

*

"Web Sitem Mobil Cihazlara Uyumlu Mu?" 0 yorum yapıldı

Henüz yorum yazılmamış. Neden ilk yorumu sen yazmıyorsun?

Reklam ve Sponsorluk

  • Grafik Tasarım
  • Grafik Tasarım
  • Reklam Verin
  • Reklam Verin

Evden Tasarım Facebook’ta

Sosyal Medya