Responsive Web Tasarımı Nedir?

0

Kelime anlamıyla responsive, duyarlı anlamına gelmektedir. Responsive Web Tasarımı ise adından da anşılacağı üzere “Duyarlı Web Tasarımı” anlamı taşımaktadır.

Son yıllarda mobil cihazların hayatımıza girmesi ve bu cihazlarda web tasarımlarında sıklıkla kullanılan Flash desteğinin iPhone ile ortadan kalkmasıyla, işin görsel bölümünü destekleyici olarak HTML5 hayatımıza girmiş bulunuyor. Mobil cihazların oldukça fazla kullanılması hatta neredeyse masaüstü bilgisayarları geçiyor olması sebebiyle, mobil cihazlar içinde  farklı ekran çözünürlüklerine uyumlu web tasarımı inşası üzerine piyasayı tetiklemiş oldu. Hal böyle olunca Responsive yanı tüm ekran çözünürlüklerine duyarlı web tasarımı oluşturmak artık bir ihtiyaç değil, gerekliliğe dönmüş durumda…

Geçtiğimiz Nisan ayında Google’ın yaptığı açıklamada, mobil cihazlarda yapılan aramalarda  mobil uyumlu (Responsive) sitelere sıralamada öncelik vereceğini açıklaması da bu web tasarım çeşidinin artık zorunluluk olduğunu bizlere ispatlıyor.

Özellikle yeni oluşturulacak web tasarımı çalışmalarının Responsive olarak tasarlanmasını şiddetle önerdiğimizi hatırlatıyoruz.

Benzer Yazılar

Yorum Yaz

*

"Responsive Web Tasarımı Nedir?" 0 yorum yapıldı

Henüz yorum yazılmamış. Neden ilk yorumu sen yazmıyorsun?

Reklam ve Sponsorluk

  • Grafik Tasarım
  • Grafik Tasarım
  • Reklam Verin
  • Reklam Verin

Evden Tasarım Facebook’ta

Sosyal Medya