Kahramankazan Belediyesi Logo Tasarımı Yarışması

  • Yazar: YP
  • Tarih: 12 Aralık 2016
  • Kategori: Yarışma
0


Yarışmanın Amacı:

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinden askeri üniforma giymiş bir grup Fetö mensubu cuntacı terörist tarafından 15 Temmuz 2016’da Türkiye Cumhuriyeti devletini, demokrasiyi ve milli iradeyi hedef alan haince bir darbe girişiminde bulunulmuş, buna karşı başta Ankara ve İstanbul olmak üzere ülkemizin her yerinde milletimiz canı pahasına darbeci güçlerle mücadele etmiş ve bu melun kalkışmayı önlemiştir. Fetö çete mensuplarının darbe teşebbüsüne karşı bu kahramanca direnişin ortaya konduğu önemli yerlerden birisi elbette darbecilerin karargah olarak kullanıp, savaş uçaklarını ve helikopterleri seferber ettikleri Akıncı hava üssünün yer aldığı Kazan’dır. Kazanlılar o gece genci yaşlısı, kadını erkeği hep birlikte üsse giderek kahramanca mücadele etmiş, tarlasındaki ürünlerini, araç lastiklerini yakarak, canlarını hiçe sayarak yüksek gerilim hattından elektrikleri keserek, jetlerin havalanmasını engellemeye çalışmış ve sivil direnişin ateşleyicisi olmuşlardır. Kazan ilçemizin ismi 29 Ekim tarihinde resmi gazetede yayınladığı üzere Kahramankazan olarak değiştirilmiştir. Bu isim değişikliği nedeniyle ilçemizi temsilen yeni bir logo ihtiyacı doğmuştur.

Kahramankazan Belediyesini kurum olarak yansıtan, Kahramankazan İlçesiyle özdeşleşecek, Kahramankazan’ın tarihsel, sosyolojik, fiziksel yapısıyla ilişki kuracak, evrensel değerlerle üretilmiş, işlevsel nitelikte ve akılda kalıcı görsellikte yeni bir logonun tasarlanmasıdır.

Katılım Koşulları:

1- Yarışma; Kahramankazan bünyesinde çalışmayan, seçici kurul ve seçici kurulun birinci derecedeki yakınları dışında, tüm tasarımcılara açıktır.
2-Her katılımcı, en fazla üç adet tasarımla yarışmaya katılabilir.
3-Birden fazla kişinin ortak bir çalışma ile yarışmaya katılması durumunda ise, tasarım sahiplerinden her birinin tüm hakları saklı olmak üzere, yalnızca birinin temsilci olarak belirlenmesi gerekmektedir.
4-Katılımcının reşit olmaması durumunda, yasal temsilcisinin yazılı izninin sunulması gerekmektedir.
5-Tüm çalışmaların “Kahramankazan Belediyesi” ibaresiyle birlikte değerlendirilmesine dikkat edilecektir.
6-Katılımcıların tasarımları özgün olup, daha önce yarışmalara katılmamış, başka hiçbir yerde yayınlanmamış olmalıdır. Ayrıca diğer kurum ve kuruluş logolarını çağrıştırmamalıdır.
7-Katılımcılar, tasarımlarının kendilerine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılır. Yarışmacı, Kahramankazan Belediyesi kurumsal logo yarışmasına katılımlarından dolayı herhangi bir katılım ücreti ödemeyecek ve talep edemeyecektir.
8-Seçici Kurul tarafından, kopya olduğu anlaşılan tasarımlar yarışma dışı bırakılacak ve değerlendirmeye alınmayacaktır. Bu tasarımlara ödül verilmeyecek, verilmiş ise ödül sahibi ödülü iade edecek, bu durumda Kahramankazan Belediyesi Logo Yarışması”nın yeni bir logo seçme isteği peşinen kabul edilecektir.
9- Her tasarım A4 beyaz kağıt zemin üzerine yerleştirilecek/çizilecek/basılacaktır. Sayfanın arka kısmında yarışmacının rumuzu yer alacaktır. Çalışmalar, paspartusuz biçimde, karton, fotoblok vb. malzemeye yapıştırılmadan sadece A4 kağıda basılmış şekilde teslim edilecektir. Teslim koşullarına uymayan logolar elenecektir.
10-Çalışmalar ayrıca aşağıda belirtilen teslimat adresine; vektörel çizim tabanlı tasarım programlarından birinde hazırlanmış şekilde 300 dpi CMYK renk formatında, JPEG ve PDF olarak CD´ye kaydedilmiş şekilde teslim edilecektir.
11-Katılım formu eksiksiz olarak doldurulup bir zarfa konacak ve zarf kapatıldıktan sonra üzerine en az 4 (dört), en çok 8 (sekiz) karakterden (harften/rakamdan) oluşan rumuz yazılacaktır. Aynı rumuz, çalışmanın arka yüzünde (A4 formatındaki çıktı) ve CD’nin ön yüzünde de yer alacaktır
12-Tasarımlar, katılım formu ve CD hasar görmeyecek şekilde paketlenip 06/01/2017 tarihinde saat:17:00 mesai bitimine kadar aşağıdaki adrese şahsen veya kargo ile teslim edilecektir. Başvurular ve eserlerin teslimi Kahramankazan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne yapılacaktır.
13-Çalışmalarda renk ve form yönünden herhangi bir kısıtlama yoktur. Çalışmalar, TV ekranlarında, basılı materyallerde, renkli ve siyah-beyaz olarak kullanılabilecek, değer kaybetmeyecek, anlaşılabilir tasarımlar olmalıdır. Logonun çok çeşitli amaçlar için kullanılabileceği göz önünde bulundurularak (antetli kağıt, faks, dergiler, broşürler, kitapçıklar, kitaplar, programlar, pankartlar, posterler, şapkalar, tişörtler, çantalar, havlular, internet ve elektronik medya, web sitesi, elektronik posta) basıma uygun nitelikte hazırlanması, büyütülüp, küçültüldüğünde fonksiyonelliğini yitirmemesi gerekmektedir.
14-Tasarımcı, kullanılan fontlar dahil eserle ilgili yaptığı çalışmayı bir sayfayı (A4) geçmeyecek şekilde (yazıyla) açıklayacak ve CD ile birlikte sunacaktır.
15-Birden fazla tasarımla katılanlar, her bir tasarım için ayrı zarf oluşturacaktır.
16- Yarışma; eserlerin ihtiyacı karşılamaması halinde ya da diğer herhangi bir nedenle tekrarlanabilir veya Belediyemizce her aşamasında iptal edilebilir.
17-Teslim edilen çalışmalar, Türk Patent Enstitüsü’nce daha önce korunmaya alınmamış ve tescil başvurusu yapılmamış olmalıdır.
18-Kahramankazan Belediyesi katılımcıların eserleri ile ilgili izinler ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.
19-Yarışmada seçilen ilk üç tasarımın tüm hakları Kahramankazan Belediyesi’ne devredilmiş sayılır. Tasarım sahibi, kullanılacak olan logoda hiçbir şekilde isim ve hak talebinde bulunamaz. Diğer tasarımlar, sonuçların duyurulmasından sonra bir ay içerisinde aynı adresten geri alınabilir. Bu süre içerisinde adresten alınmayan çalışmalardan Kahramankazan Belediyesi sorumlu olmayacaktır.
20-Ödül kazanan tasarımları Kahramankazan Belediyesi kullanma ve değiştirme hakkına sahiptir. Ödüle değer görülen eserlerin yüksek çözünürlükteki kopyası seçici kurul tarafından katılımcıdan talep edilebilir. Seçici kurul, seçilen eserin sahibinden eser üzerinde değişiklik yapmasını isteyebilir. Bunun için Kahramankazan Belediyesi tarafından ödül tutarı dışında bir ödeme yapılamaz.
21-Eserler, seçici kurul tarafından yaratıcılık, özgünlük, uygulamadaki başarı kriterleri üzerinden değerlendirilecektir.
22- Yarışma sonunda birinci seçilen eser şehir logosu olarak belirlenecek ve dereceye giren diğer eserler ile birlikte herhangi bir süre sınırlanması olmaksızın etkinlikle ilgili olarak oluşturulacak her türlü basılı ve görsel materyal üzerinde kullanılacak, gerektiğinde sergilenecek veya ileride bir katalog olarak basılabilecektir. Katılımcılara eserlerin basılı veya görsel materyaller üzerinde kullanılması, sergilenmesi veya albüm oluşturulması için ayrıca telif ödenmeyecektir.
23-Postadaki gecikme ve hasardan Kahramankazan Belediyesi sorumlu tutulamayacaktır. 
24-Bu tarihten sonra iletilen çalışmalar dikkate alınmaz.

Ödüller:

- LOKMAN ERTÜRK; KAHRAMANKAZAN BELEDİYE BAŞKANI
- CENGİZ GEVREK; KAHRAMANKAZAN BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI
- HACI BEKİR ÜNÜVAR; BÜYÜKŞEHİR VE KAHRAMANKAZAN BELEDİYE MECLİS ÜYESİ
- VOLKAN TORAMAN; BELEDİYE MECLİS ÜYESİ
- PAŞA SÜMER; BELEDİYE MECLİS ÜYESİ
- GÜLTEKİN OĞUZ; KENT KONSEYİ BAŞKANI
- BAKİ AYTEN; KAHRAMANKAZAN BELEDİYESİ GRAFİK TASARIM SANATÇISI
- YRD.DOÇ.MÜGE BURCU; HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ GRAFİK BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ
- PROF.DR.ADNAN TEPECİK; GÜZEL SANATLAR, TASARIM VE MİMARLIK FAKÜLTESİ DEKANI

Yarışma Takvimi:

- Yarışma İlan Tarihi: 06/12/2016
- Son Başvuru Tarihi: 06/01/2017
- Seçici Kurul Değerlendirme Tarihi: Gelen eser sayısına göre belirlenecektir.

İletişim:

Adres: Atatürk Mh. Ankara Bulvarı No: 105/1 Kahramankazan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Kahramankazan / ANKARA
Web: www.kazan.bel.tr

Benzer Yazılar

Yorum Yaz

*

"Kahramankazan Belediyesi Logo Tasarımı Yarışması" 0 yorum yapıldı

Henüz yorum yazılmamış. Neden ilk yorumu sen yazmıyorsun?

Reklam ve Sponsorluk

  • Grafik Tasarım
  • Grafik Tasarım
  • Reklam Verin
  • Reklam Verin

Evden Tasarım Facebook’ta

Sosyal Medya