HEX Renk Değerleri Nasıl Oluşur?

0

HEX renk paleti web tasarımı sırasında kullanılan ve çeşitli kodlarla oluşmuş renk değerleridir. Bu kodların nasıl oluştuğunun cevabınıda yazının devamında bulacaksınız.

Renk değeri vermek için renk paletini açtığımızda, renk tekerleğinden seçtiğimiz renklerin bir kodu olduğunu biliyoruz. Örnek olarak #FF06BA Bu renk kodunun nasıl oluştuğunu merak ediyorsanız;

Gündelik hayatta kullandığımız ondalık sayıları biliyorsunuz. Bu sayılar;

Ondalık Sayılar

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Bir de matematikde onaltılık sayılar vardır. Bu sayılar;

Onaltılık Sayılar

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

Örnek kod olarak verdiğim #FF06BA renk kodunun açılımı ise şu şekildedir. Baştaki iki harf Red yani kırmızı rengi simgelemekte. Sonraki iki rakam Green yani yeşil rengi simgelemete. Son iki harf ise Blue yani mavi rengi simgelemekte. Onaltılık sayı sistemide burada devreye girmekte.

HEX Renk Değerleri Nasıl Oluşur?

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10 – A
11 – B
12 – C
13 – D
14 – E
15 – F

Kırmızıya verdiğiniz en yüksek değer yani FF sizin tam bir kırmızı seçmenizi sağlar. 06 rakamı ile kırmızı rengin içerisine yeşilin açık bir tonunu BA ile vermiş olduğumuz değer kırmızı ve yeşil tonlarının içerisine koyu bir mavi eklemenizi sağlar. Bu üç rengin karışımı bize pembe rengi vermekte.

Renk paleti ondalık sayı mantığını kullandığı için değer verirken 9 rakamından sonrasını harf olarak vermeliyiz. Yani 10 yerine A, 11 yerine B, 15 yerine F. Rakamlar yükseldikçe rengin doygunluğunu arttırırsınız. En yüksek değer olan F harfini kırmızı renk için kullanırsanız tam kırmızı, ya da mavi için kullanırsanız tam mavi seçmiş olacaksınız. Değeri düşük rakamlar kullanırsanız, seçmek istediğiniz renklerin açık tonlarını seçmiş olursunuz. Eğer renkeler ve renk karışımlarıyla aranız iyi ise bu kod mantığını kullanarak istediğiniz renklerin seçimini mantıksal olarak yapabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum Yaz

*

"HEX Renk Değerleri Nasıl Oluşur?" 0 yorum yapıldı

Henüz yorum yazılmamış. Neden ilk yorumu sen yazmıyorsun?

Reklam ve Sponsorluk

  • Grafik Tasarım
  • Grafik Tasarım
  • Reklam Verin
  • Reklam Verin

Evden Tasarım Facebook’ta

Sosyal Medya