Google Rich Snippets ve Site Üzerindeki Etkisi

  • Yazar: YP
  • Tarih: 19 Kasım 2012
  • Kategori: İnternet
0

Google Rich Snippets Nedir?

Google üzerinde arama yaparken aşağıdaki görüntü belki gözüne çarpmıştır. Yukarıdaki görseldeki görüntüyü oluşturan yeniliğe Google Rich Snippets adını veriyoruz. Kısa ve daha açıklayıcı tabir ile; Google’a sitenizin(url’nin) ön bilgisini sunmuş oluyorsunuz.

Snippets Review Ratings

Ön bilgi derken? Ön bilgiden kasıt; örneğin; bir makaleniz var ve bu makalenizi oylayan bir sürü kişi var. Kısacası çok yaralı bir makale olduğu açık. Peki Google üzerinde search yapan biri bunu ne kadar bilebilir? O url’ye tıklamadan değerli bir makale olduğunu bilmeden belkide alttaki bağlantıya tıklayacak. Bunu bilemeyiz değil mi? İşte bu noktada Snippets’in “Yorum Derecelendirmeleri (Review ratings)” devreye giriyor. Search yapan kişi o makeleyi 30 kişiden 10 üzerinden 9 puan aldığını bilirse, dikkatini çekip bakmayacak mıdır? Bakacaktır, değil mi? Yeri gelmişken Google Rich Snippets’in seo açısından teknik anlamda etkisi yok fakat mantık açısından vardır. Yorum Derecelendirmesi bulunmayan bir Url’ye mi tıklarsınız, yoksa derecelendirilmiş Url’ye mi tıklarsınız? Seo açısından mantık olarak katkısı budur.

Rich Snippets’in Genel Faydaları

Kullanıcın dikkatini sizin bağlantılarınız üzerine çeker

İlgili anahtar kelimeye ait resim,video ve yer gibi önemli bilgileri sonuç listesinde gösterir.

Sitenize alakalı kullanıcıları çeker ve böylece Hemen Çıkma Oranını düşürür.

Etkinliklerde konum bilgisine anında ulaşmaya olanak sağlar.

Yukarıda listelediğim faydalar genel faydalarıdır. Snippets’in türlerine göre özel faydaları da vardır. Ör: Online Müzik hizmeti veren bir sitenin Snippets’i kullanmasında büyük fayda vardır. Kullanıcı sanatçı adını yazdığı gibi yeni albüm şarkılarının alt alta listelenmesi kullanıcıyı direk sitenize çekecektir.

Rich Snippets için Google’ın güzel bir dokümanı var. Orayı da incelemenizi isterim.

Zengin Snippet Genel Bakış : Snippet’e genel bir bakış

Zengin Snippet Türleri  : Snippet türleri nelerdir?

Zengin Snippet Test Aracı  : Snippet için revize ettiğiniz bağlantıları Google üzerinde nasıl görüneceğine burada test ederek bakabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum Yaz

*

"Google Rich Snippets ve Site Üzerindeki Etkisi" 0 yorum yapıldı

Henüz yorum yazılmamış. Neden ilk yorumu sen yazmıyorsun?

Reklam ve Sponsorluk

  • Grafik Tasarım
  • Grafik Tasarım
  • Reklam Verin
  • Reklam Verin

Evden Tasarım Facebook’ta

Sosyal Medya