Google Reklamlarında Flash İçeriği Kaldırdı

0

Geçtiğimiz senelerde Steve Jobs’un HTML5 ‘e destek vermesi ve iPhone’da Flash desteğinin kalkması web tasarımı ve mobil sektöeründe köklü bir değişimin yaşanmasına ve HTML 5′ e geçişin hızlamasında büyük etki yaratmıştı. HTML5′ in Flash Player’ e oranla artılarını düşündüğümüzde bu girişimin mantıklı olduğunu söylemek gerekli.

Google’da aradan uzun zaman geçmesine karşın servislerinde Flash’a karşı savaş başlatmış durumda gözüküyor. Youtube içerisinde kullanılan Flash Player desteğini kaldırarak HTML5 tabanlı playera geçişi bu savaşın başlangıcı olarak görülüyor. Bunun dışında mobil cihazlarda yapılan aramalarda Flash içerikli siteler için uyarı yer alacağını da daha önce sizlere bildirmiştik. (Bknz:Flash İçerikli Web Siteleri Google Aramalarda Uyarı Alacak ) Bununla da yetinmeyen Google, tüm içerik servislerinde de Flash Player’ı kaldırıp HTML5 kulanarak arayüzünü geçtiğimiz aylarda yenilemişti.

Savaşın devamında Google Reklamarı’nın yer alacağı daha önceden kendini gösterse de, geçmişten gelen alışkanlıklar sebebiyle insanların hala Flash kullanması bu girişimi engelliyordu. Dün itibariyle Google, Adobe Flash tabanlı reklamları HTML5′ dönüştürerek yayınlama işlemine başlamış oldu. Böylelikle Flash Player desteklemeyen mobil cihazlar da reklam havuza dahil olmuş oluyor.

Ayrıca yapılan resmi açıklamada, tüm Flash içerikli reklamların tam anlamıyla HTML5′ dönüşemediği, reklamverenlerin Swiffy aracını kullanarak reklamlarını HTML5′e dönüştürüp dönüştüremeyeceklerini test etmeleri istendi.

Apple’ın fitili ateşleyerek başlatıığı Adobe Flash savaşını bakalım Google’dan sonra hangi firmalar destekleyecek?

Benzer Yazılar

Yorum Yaz

*

"Google Reklamlarında Flash İçeriği Kaldırdı" 0 yorum yapıldı

Henüz yorum yazılmamış. Neden ilk yorumu sen yazmıyorsun?

Reklam ve Sponsorluk

  • Grafik Tasarım
  • Grafik Tasarım
  • Reklam Verin
  • Reklam Verin

Evden Tasarım Facebook’ta

Sosyal Medya