2015 Yılı Cep Telefonu Kullanım Oranları

  • Yazar: YP
  • Tarih: 11 Mayıs 2015
  • Kategori: Teknoloji
0

Cep telefonu sektörü gün geçtikçe karlılık oranlarını katlayan bir pazar. Bu karlılığın bir doyum noktası elbette olacaktır. Analisteler cep telefonu için bu doyum noktasını 2015 ve 2016 yılı olarak göstermekte.

2015 yılında cep telefonu satışlarının büyüme oranlarını sadece %1.5 dolaylarında öngören analistler, 2016 yılında ise yüksek fiyatlar sebebiyle bu rakamların (-) değer olacağını düşünüyor.

2015 yılında en can alıcı gerileme Japonya’da görülmekte. Japonya’da en çok kullanılan iOS işletim sistemiyken Mayıs ayıyla birliklte %45′lik oranla Android şuan ülkede zirveyi almış durumda.

Haritadaki yönümüzü biraz çevirdiğimizde, iOS işletim sisteminin kullanım oranınn düştüğü bir diğer nokta ABD olarak görülmekte. Bu düşüşe karşın iOS’un çıkış yaptığı diğer Çin olarak görülmekte. iOS’un kullanıcı oranı bu ülkete %26 olarak görülmekte. Android işletim sisteminin anavatanı olarak bilinen Çin’de bu gerilemenin yaşanması şaşkınlık veriyor.

Cep telefonu pazarına Nokia markasını alarak hızlı bir giriş yapan Windows Phone’da durumlarsa hala iç açıcı değil. Uygulama marketine gerekli desteği vermeyen Windows Phone, bu durumuyla oldukça eleştri sahibi.

2015 cep telefonu satışlarındaki durumu özetleyecek olursak, bu seneyle birlikte artık cep telefonu almayı düşünenlerin bir kez daha düşündükleri görülmekte. Çoğu kullanıcının telefon sahibi olmadan öncede 2. el piyayasını değerlendirip ona göre alım yaptığı görülüyor. Ayrıca kullanıcılarında zaman içinde bilinçlendiği ve özellik – fiyat kıyaslamasını yaparak değerlendirmede bulundukları gözlemleniyor.

Benzer Yazılar

Yorum Yaz

*

"2015 Yılı Cep Telefonu Kullanım Oranları" 0 yorum yapıldı

Henüz yorum yazılmamış. Neden ilk yorumu sen yazmıyorsun?

Reklam ve Sponsorluk

  • Grafik Tasarım
  • Grafik Tasarım
  • Reklam Verin
  • Reklam Verin

Evden Tasarım Facebook’ta

Sosyal Medya